Pierogi na saksach
 
Pierogi na saksach

Berlin to wielka, nowoczesna metropolia, z uliczną gastronomią odzwierciedlającą rozkład mniejszości etnicznych. A drugą co do wielkości z nich jest mniejszość... polska. Dlaczego więc nie ma pierogów na tutejszych ulicach?

rs 2016 06b 34

Ależ są! I to niekoniecznie knajpki, gdzie nasi stęsknieni za ojczyzną rodacy mogą ukoić swoje patriotyczne podniebienia, co zresztą godzinę drogi od polskiej granicy miałoby mało sensu. Pierogi to nowy niemiecki street food, a lunche specjalistów z korporacji coraz częściej składają się z ruskich i bigosu. Ale ich rozkwit to kwestia ostatnich kilku lat. 

Co się zmieniło?

– Sami próbujemy zrozumieć, co się stało – mówi łamaną polszczyzną Karol Kasierski, prowadzący przy Brunnenstrasse w berlińskim śródmieściu Mitte knajpkę Tak Tak Polish Deli. Podejrzewa, że rosnąca popularność polskiego jedzenia to wynik otwarcia Polski. – Dziś dużo ludzi jeździ do Polski, wielu zwiedziło Kraków, młodzi berlińczycy wyjeżdżają na lato nad polski Bałtyk i przywożą dobre wspomnienia – zapewnia. Więc i Polacy wyszli z ukrycia, bo wcześniej – wiadomo, jak było. Przyjeżdżali zbierać szparagi, mieszkali w suterenach, oszczędzając jak najwięcej marek, za które można było kupić złotówki. Musiało upłynąć dużo czasu, by przełamała się ta bariera. Po jakimś czasie z ukrycia, o którym mówi Kasierski, wyszły także polskie dania uważane za narodowe – na czele z pierogami. Przy Brunnenstrasse, naprzeciwko Tak Tak, już od kilku lat...Przemysław Bociąga

Restauracja 3/2016, ZE ŚWIATA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail