Technika w kuchni restauracji
 
Technika w kuchni restauracji

Kuchnie restauracyjne, wraz z postępem technicznym, zmieniają się w szalonym tempie. Część urządzeń lub dodatkowych funkcji w maszynach i urządzeniach starego typu to zwykłe gadżety. Ludzie lubią gadżety.

pws 2015 09c 07

Otacza nas całe mnóstwo ulepszeń i nie ma w tym nic zadziwiającego. Mają one za zadanie ułatwiać ludziom pracę i wzbogacać życie zawodowe/prywatne o nowe elementy, wprowadzić urozmaicenie. A także wzbudzić sztuczną potrzebę konsumpcyjną, ale to jest już wyższa szkoła psychologii sprzedaży, w którą nie mam zamiaru teraz wchodzić. 

Piece konwekcyjne z dodatkiem pary

Ostatnią rewolucją technologiczną było zsynchronizowanie urządzań gastronomicznych (piece, mikrofalówki) z urządzeniami mobilnymi, np. smartfonem. Na ile jest to bajer, a na ile niezbędnik każdego kucharza, mogą ocenić ci, którzy mieli możliwość korzystania z takich gadżetów. Sięgając pamięcią kilka lat wstecz, przypominam sobie czas, w którym wprowadzano do pieców konwekcyjnych funkcję parowania (piece konwekcyjno-parowe). Wielu kucharzy nie chciało ich kupować, uważając tę funkcję za zbędną. Obecnie większość restauracji posiada piece konwekcyjno-parowe. Nową funkcją, która wzbudza emocje, jest zautomatyzowanie tychże pieców, czyli dodanie funkcji rozpoznawania produktu i dostosowanie odpowiedniego czasu, temperatury i rodzaju obróbki cieplnej. Z ostatnich nowinek technologicznych można wymienić jeszcze lodówkę, która sama podsuwa przepis według swojej zawartości, mechaniczną rękę, która przygotowuje sushi oraz elektroniczny kran z wyświetlaczem LED. To są wynalazki, które mnie osobiście nie przekonują. Bardziej wartościowe, które od jakiegoś czasu są popularne na rynku gastronomicznym, to piekarniki solarne z wkładem węglowym, bardzo modne cylkulatory sous-vide oraz wiele unowocześnionych podstawowych sprzętów dla gastronomii. Najczęściej w urządzeniach profesjonalnych, poprawia się...Krzysztof Szulborski

Restauracja 5/2015, NARZĘDZIA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail