E-paragon nie taki straszny, czyli jak przygotować się do EET
 


E-paragon nie taki straszny, czyli jak przygotować się do EET

W 2017 r. przedsiębiorców czeka wymiana tradycyjnych systemów kasowych na takie, które będą podłączone do internetu. Nie oznacza to jednak, że z obiegu znikną papierowe paragony – klienci będą mieli wybór, czy chcą otrzymać paragon papierowy, czy elektroniczny, jednak niezależnie od tej decyzji sprzedawca zobowiązany będzie wystawić elektroniczny dowód zakupu. Obowiązek będzie dotyczył wszystkich rodzajów płatności – kartą, a także gotówką.

rs 2016 08v 23

 Elektroniczny rejestr sprzedaży (EET) to gorący temat w branży gastronomicznej i hotelarskiej. Jak zapowiada Ministerstwo Finansów, wielkimi krokami zbliżamy się do wprowadzenia tego rejestru. W efekcie każda sprzedaż w gastronomii i hotelarstwie będzie musiała być ewidencjonowana w sposób elektroniczny, a informacja o niej automatycznie przekazywana do centralnej bazy prowadzonej przez Ministerstwo Finansów. Zgodnie z zapowiedziami EET ma zostać wprowadzony w Polsce do końca 2017 r. Co to oznacza dla branży gastronomicznej i jak przygotować się na zmiany? Przedstawiamy najważniejsze informacje o planowanym dla przedsiębiorców obowiązku elektronicznej ewidencji transakcji. 

Czym jest EET?

EET to elektroniczna ewidencja transakcji, nazywana również elektroniczną ewidencją paragonów. Aby stała się możliwa, przedsiębiorców czeka wymiana systemów kasowych na takie, które będą podłączone do internetu. Nowe kasy będą musiały być wyposażone w specjalną aplikację lub oprogramowanie, które umożliwia zarejestrowanie płatności. Mają być zintegrowane z terminalami płatniczymi, a informacja o transakcji automatycznie przesyłana do centralnej bazy prowadzonej przez Ministerstwo Finansów. Jest to część łańcucha zmian planowanych przez Resort Rozwoju, zmierzających do cyfryzacji wszystkich transakcji w kraju poprzez wprowadzenie e-paragonu, e-faktury, elektronicznych kas fiskalnych i jednolitego pliku kontrolnego (JPK). Zmiana prawa ma służyć zwiększeniu innowacyjności gospodarki, a przede wszystkim walce z szarą strefą. Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Finansów twierdzą, że to najlepszy sposób na jej ograniczenie. Rozwój transakcji bezgotówkowych i przekazywanie danych online przyczynią się do zmniejszenia liczby przypadkowych kontroli w firmach i lokalach, ponieważ anomalie będą wykrywane automatycznie (podejrzany jest np. skokowy wzrost lub spadek sprzedaży). W nowej sytuacji kontrole przeprowadzane będą tylko wtedy, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie łamania przepisów. Dla firm oznacza to zmniejszenie zaangażowania w kontrole w przedsiębiorstwach. 

Przygotowania do zmian w prawie

Nowa ustawa zobowiąże wszystkie podmioty gospodarcze do udostępniania informacji o dokonanych transakcjach organom kontroli skarbowej. Nowe kasy fiskalne będą powiązane online z serwerem Ministerstwa Finansów, a informacje o transakcjach przekazywane do systemu na bieżąco lub wysyłane zbiorczo pod koniec dnia. Informacjami napływającymi do systemu administrować będzie specjalna, działająca już, spółka Skarbu Państwa. Na wrzesień...Sebastian Andruszczak, Justyna Fabiańczyk

Restauracja 4/2016, NARZĘDZIA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail