Gwiazdka przyszła wcześnie
 


Gwiazdka przyszła wcześnie

Wszyscy śmieją się trochę, że już po Wszystkich Świętych w polskich sklepach pojawiają się choinki. Ale spójrzmy prawdzie w oczy: kiedy na trzy tygodnie przed świętami wszyscy jesteśmy w świątecznym nastroju, na tworzenie ofert naszych restauracji w tym szczególnym okresie jest już o wiele za późno. Jeśli o tym myśleć, to teraz (a myśleć o tym koniecznie!). Dlatego w branży handlowej Gwiazdka przychodzi zawsze wcześniej.

rs 2016 10dd 11

 

  Kolejny sezon letni przeszedł do historii. Ten rok, jak wskazują wszelkie prognozy, może być jednym z najlepszych okresów od lat dla restauratorów mających swoje lokale w miejscowościach turystycznych. Trzeba teraz tylko poczekać, aż zainteresowani dokonają analiz i będą chcieli się nimi podzielić z opinią publiczną. Wraz z końcem okresu letniego warto zastanowić się nad zmianą karty menu oraz przygotowaniem nowych ofert. Nie tylko musi być ona podyktowana swoistym trendem „bo wypada”, ale przede wszystkim sezonowością niektórych składników. Nikomu oczywiście nie da się zabronić mieć w swojej ofercie jesienno-zimowej chłodników czy gazpacho, ale trzeba przyznać, iż w tej porze roku goście przeważnie oczekują czegoś innego. Wpływ na to ma wcześniej przywołana sezonowość produktów, jak również nawyki kulinarne. Kiedy na zewnątrz temperatura dochodzi do blisko 30 stopni Celsjusza, to zdecydowana większość gości wybierze z pozycji menu coś, co wygląda na lekkie. Ale wraz ze zmianą pór roku zmieniają się również nasze własne preferencje smakowe. Po ciężkie sosy, treściwe zupy czy faszerowane mięsa częściej będziemy sięgać jesienią czy też zimą. Taka zależność: kiedy temperatura za oknem spada, nasze organizmy samoczynnie niejako domagają się trochę więcej „kalorycznych” dań. Przełom lata i jesieni, to nie tylko szaleństwa na temat dyni, grzybów itp. To również dobry moment na wprowadzenie do sprzedaży oferty świątecznej. O tym jaka ona będzie, zadecydować powinny możliwości konkretnej restauracji. 

Grupa docelowa

Zdefiniowany przez nas segment naszych klientów to najlepszy punkt wyjścia pod względem sprzedażowym. Sprecyzowanie, do kogo będzie ona kierowana, pozwoli jasno nakreślić cele. Na tej podstawie również zostanie wcześniej sporządzone menu. Trafne wytypowanie potencjalnych kupców ma kolosalny wpływ na całość oferty. Inne kanały sprzedażowe będą musiały być uruchomione do sprzedaży oferty w samym lokalu dla gości indywidualnych, inne w przypadku zorganizowanych grup, a jeszcze inne w przypadku organizacji cateringu, na przykład w siedzibie firmy. Kto przecież powiedział, że każdy obchodzi święta Bożego Narodzenia w tym samym czasie? Może przygotować specjalną ofertę dla wyznawców...Radosław Fischbach. Ekspert w dziedzinie zarządzania gastronomią, w przeszłości m.in.: dyrektor gastronomii Hotelu Arłamów. Karierę rozpoczynał w Hotelu Neptun w Łebie. Współpracował z Niemieckim Związkiem Piłki Nożnej przy okazji pobytu reprezentacji Niemiec podczas EURO 2012. Konsultant przy podręczniku dla techników gastronomicznych „Usługi kelnerskie”, wyd. WSiP; autor: R. Szajna.

Restauracja 5/2016, NARZĘDZIA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail