Renesans Vodka
 


Renesans Vodka

Przez lata kojarzyła się coraz gorzej – z pijanym „ciemnym ludem”, wstecznictwem, zaprzeczeniem wszystkiego, co nowoczesne, z rozpijaniem narodu. To na jej barkach stało wino, kiedy sięgało po koronę w gastronomii. Ale dziś wódka odbudowuje pozycję i coraz częściej pojawia się na restauracyjnych stołach.

rs 2016 10dd 21

 

  Woda pomieszana z czystym spirytusem – oto czym jest wódka technicznie rzecz biorąc. I jako czysty alkohol może on przybierać z czasem rozmaite zabarwienia – nie tylko w sensie smakowym, lecz także kulturowym. Weźmy takie lata 50. W Polsce wódka uważana była za narzędzie zagłady ludzi, a kampanię przeciwko niej wytoczył chociażby „Przekrój”. Ale w USA mniej więcej w tym samym czasie Smirnoff pojawił się jako nowoczesna alternatywa dla „dziadkowych” brązowych alkoholi i delektowali się nią nowocześni nowojorczycy. 

Swego nie znacie

Później to właśnie na Zachodzie okazało się, że wódka ma trudne do przezwyciężenia wady – i czystość należy właśnie do nich. Z czasem zaczęła znikać z barów, zwłaszcza koktajlowych, bo posmak etanolu stosunkowo trudno w niej zamaskować, a on sam nikomu się szczególnie nie podobał. I znowu sytuacja odwróciła się – jak donosi The Daily Beast, wódka w barach jest znów sexy, dzięki recepturom takim jak Moscow Mule, powrót w bondowskim stylu Vodka Martini, więc wraca na regały barów takich, jak Employees Only, Please Don’t Tell czy Clover Club. W Polsce bariera była trudniejsza do przeskoczenia. Wódka była obecna zawsze, ale dużo się o niej nie mówiło, w każdej...Przemysław Bociąga

Restauracja 5/2016, ALKOHOLE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail