Sekcja Giving na targach Ambiente 2016
 


Sekcja Giving na targach Ambiente 2016

 

Targi Ambiente odwiedziło w roku 2016 jeszcze więcej wystawców i odwiedzających. Na tych najważniejszych targach dóbr konsumpcyjnych pojawiło się 137 000 kupujących ze 143 krajów (w roku 2015: 134 600*). W 27 halach frankfurckiego centrum wystawienniczego swoje najnowsze produkty i trendy zaprezentowało 4 387 wystawców z 96 krajów (w roku 2015: 4 814 wystawców*). Ze względu na budowę nowej Hali 12, tegoroczne targi odbyły się na powierzchni 308 000 m kw. brutto w porównaniu z 328 400 m kw. w ostatniej edycji* – była to świadoma decyzja o tymczasowej redukcji powierzchni wystawienniczej, aby zapewnić, że wystawcy i odwiedzający będą mogli w kolejnych latach spodziewać się imprezy na równie wysokim poziomie, co dotychczas.

 

Lars Adler, prezes firmy Hoff Interieur, podsumował wyniki tego pięciodniowego wydarzenia w bardzo pozytywny sposób: „Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszej obecności na targach. Fakt, że impreza przybiera coraz bardziej międzynarodowy charakter to także jedna z przyczyn jej ciągłego rozwoju. Odnotowaliśmy znaczny wzrost średniej wysokości zamówienia. Mamy wrażenie, że część klientów, którzy wcześniej wybierali Paryż, kieruje swoją uwagę na Ambiente. Ambiente naprawdę działa! Tam TRZEBA być!”

Thomas Grothkopp, dyrektor generalny Niemieckiego Stowarzyszenia Nakryć Stołowych, Artykułów Gospodarstwa Domowego oraz Akcesoriów do Domu (niem. Bundesverband für den gedeckten Tisch, Hausrat und Wohnkultur e.V. – GPK) także wystawił tym pięciu dniom targów wysoką ocenę: „Na targi Ambiente przybyli przedstawiciele handlu detalicznego z Niemiec oraz znacznej części Europy. Czas spędzony we Frankfurcie to na pewno dobra inwestycja. Nigdzie indziej odwiedzający nie znajdą tak wielu wystawców prezentujących cały wachlarz produktów z sektora nakryć stołów, urządzeń kuchennych, upominków, akcesoriów do domu itp.” Widać to było również po niezmiennie wysokim poziomie zadowolenia (96 proc.) wyrażanym przez odwiedzających.

 

 

Sekcja „Giving”: Miejsce wytyczania trendów i składania zamówień dla międzynarodowej branży upominków: od produktów klasycznych do najnowszych trendów, a nawet zadziwiających nowości – na początku nowego roku 937 wystawców z wielu różnych krajów, przyporządkowanych do sekcji „Giving”, zaprezentuje na targach Ambiente całe spektrum pomysłów na prezenty.

 

 

Pozytywna atmosfera dzięki kupującym z całego świata: w tym sektorze biznes po prostu kwitnie – i to na niemal wszystkich rynkach sprzedaży produktów, z którymi kojarzymy targi Ambiente. W tym roku aby odkryć i zamówić nowe produkty z sekcji „Giving”, na targi przybyli kupujący z całego świata. Widać to było również przy stoisku firmy Troika: „Targi Ambiente 2016 okazały się wielkim sukcesem: alejki pełne były ludzi, a klienci, którzy odwiedzili nasze stoisko byli w bardzo dobrym nastroju. Wyrażali swoje zadowolenie z końcówki zeszłego roku i złożyli wiele sporych zamówień. Szacujemy, że liczba odwiedzających z Niemiec nie zmieniła się od zeszłego roku. Mamy jednak wrażenie, że pojawiło się więcej gości spoza Niemiec, w tym kupujący z krajów Europy Południowej, takich jak Grecja czy Włochy, a także zza oceanu, np. z Ameryki Południowej” – stwierdził prezes firmy Troika, Liudger Böll. Na wyniki obecności na targach podobnie patrzy Florian Berger, dyrektor ds. możliwości oraz założyciel firmy Donkey Products, który stwierdził: „Zasadniczo Ambiente 2016 to dobra impreza, zwłaszcza pod względem perspektyw na handel międzynarodowy. Nawiązaliśmy wiele nowych kontaktów oraz przyjęliśmy wiele zamówień spoza Niemiec. Tegoroczna wystawa pokazała nam między innymi, że nasze pomysły cieszą się bardzo dużą popularnością na rynku japońskim.” Sprawy na targach potoczyły się również pomyślnie dla firmy Roll'eat, co potwierdza jej kierownik ds. eksportu Anna Hernández: „Szukaliśmy partnerów międzynarodowych i jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, jak wiele wartościowych kontaktów udało nam się nawiązać. Bardzo duże zainteresowanie wyrazili klienci z Niemiec. Odwiedziło nas również wielu dystrybutorów z takich krajów, jak Japonia, Korea, Włochy czy Dania. Nasze produkty są wyrazem ducha naszych czasów: to przemyślana kombinacja dbałości o środowisko, funkcjonalności i designu.”

 

Wystawcy chwalą nowy dział produktów pod nazwą „Akcesoria i biżuteria”: pozytywnie zareagowali na premierę nowego działu produktowego w hali 9.2, wyrażając aprobatę dla koncepcji prezentowania biżuterii i zegarków, jak również akcesoriów odzieżowych, podróżnych oraz pielęgnacyjnych, w jednej hali pod hasłem „Akcesoria i biżuteria”. Potwierdza to także Philip Ahlström, współzałożyciel firmy The Moshi: „Ambiente to ważna część naszej strategii sprzedażowej i bardzo nas cieszy, że tegoroczna edycja była jeszcze lepsza niż poprzednia. Nastroje były bardzo dobre, atmosfera w halach bardzo przyjemna, a wprowadzone zmiany korzystne z naszego punktu widzenia.” Pomysł na nową halę popiera także prezes Top Team, Margit Wurzer-Stummer: „Messe Frankfurt bardzo zależy na przyciąganiu nowych grup docelowych. I to na pewno się udaje: atmosfera w nowej hali była bardzo dobra. Świetnie przemyślany rozkład stoisk sprawił, że na targi przybyło mnóstwo odwiedzających, w tym nowi klienci. W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba odwiedzających ponownie wzrosła.”

Sukces targów potwierdzają również wystawcy z branży biżuteryjnej, w tym firma Collection Claudia Schmiesing. „Jesteśmy bardzo zadowoleni z targów Ambiente 2016. Na Ambiente przybyło 99 proc. naszych klientów, a poza stałymi klientami udało nam się dotrzeć również do wielu potencjalnych kupców. Dzięki temu skorzystaliśmy z efektu synergii, wynikającego z odpowiedniego łączenia produktów wystawianych na Ambiente w pewne kategorie, na przykład akcesoriów osobistych i perfum w hali 9.2., czy też pobliskiej sekcji „Living” i jej oferty produktów z dziedziny aranżacji wnętrz. W naszym przypadku sprawdza się to naprawdę dobrze.”

 

Nowa aranżacja produktów w hali 9.2 przyniosła również korzyści wystawcom części Time Square oraz Travellers' Point: „Charakterystyczna dla Ambiente była duża ilość gości spoza Niemiec oraz fakt, że hale wystawiennicze wypełniły się po brzegi” – stwierdził Andreas Filkus, prezes Filius Zeitdesign. Kevin Schaubel, prezes Oozoo Timepieces również opuścił targi w dobrym nastroju i z całą listą zamówień: „Jesteśmy zadowoleni. Zaprezentowaliśmy naszą nową kolekcję, która cieszyła się dużą popularnością. Przyjęliśmy mnóstwo zamówień – na pewno więcej niż przed rokiem.” W tym roku po raz drugi w dziale Travellers' Point pojawił się prezes firmy Biontech – Martin Wolfinger: „Nasze produkty dają nam możliwość nawiązania kontaktów w wielu różnych segmentach. Dlatego właśnie Ambiente to idealna impreza dla nas. Naszymi potencjalnymi klientami są na przykład apteki i centra handlowe. Interesują nas jednak również trendy w upominkach z branży wellness oraz prozdrowotnej. Frankfurt jest dla nas szczególnie ważny jako punkt spotkań oraz nawiązywania kontaktów międzynarodowych.”

 

Nowy sektor: produkty dla dzieci

Jednym z najważniejszych punktów działu Young & Trendy była bogatsza oferta produktów dla dzieci stanowiących grupę docelową, tworzącą na całym świecie ważny segment rynku, a to już wystarczający powód, aby położyć na to większy nacisk na międzynarodowych targach dóbr konsumpcyjnych. Wystawcy tacy jak Aden+Anais, Carletto ze swoją marką Ty, Coopenrath Verlag, Haba, Jellycat, Moses Verlag, Neue Freunde czy Rex International zaprezentowali wybór najciekawszych – pięknych i praktycznych – produktów dziecięcych, które pojawią się w sprzedaży w kolejnym sezonie. Jednym z uczestników imprezy, reprezentujących ten segment był Eren Aydin odpowiedzialny za udział w targach oraz sprzedaż w firmie Coopenrath Verlag: „Nasza ostatnia wizyta na Ambiente miała miejsce dziesięć lat temu, a w tym roku powróciliśmy, ponieważ chcemy trafić z naszymi pomysłami na prezenty oraz książkami do szerszej grupy docelowej. Przybyliśmy tutaj bez specjalnych oczekiwań i daliśmy się bardzo pozytywnie zaskoczyć. Zyskaliśmy wielu nowych klientów, zwłaszcza z segmentu upominków. Co więcej, wielu z naszych stałych klientów od razu po targach złożyło zamówienia.” Kierownik sprzedaży firmy Habas Michael Schlücke również cieszy się z uczestnictwa swojej firmy w Ambiente: „Celem naszej wizyty na targach Ambiente było przyciągnięcie nowych klientów z kraju i z zagranicy, zwłaszcza z sektora upominków i branży meblarskiej, a także wśród butików. Nawiązaliśmy nowe kontakty z potencjalnymi klientami nie tylko z Niemiec, ale także z zagranicy, na przykład z Argentyny, Boliwii i USA – jednym słowem: z całego świata.”

 

Pipe & Cigar Show – druga edycja

Po zeszłorocznej premierze w tym roku na targach Ambiente po raz drugi odbyła się wystawa Pipe & Cigar Show, prezentująca całą gamę akcesoriów z branży tytoniowej. Przez trzy dni targów międzynarodowi producenci i importerzy prezentowali ekskluzywne fajki, cygara, tytoń oraz inne akcesoria. W porównaniu z rokiem 2015 w wydarzeniu, które stało się już integralną częścią targów Ambiente, wzięło udział znacznie więcej odwiedzających. Odnotowano również znaczny wzrost udziału eksportu. Wniosek: palenie – wyraźnie dozwolone!

 

Trendy 2016 w sekcji „Giving”: przyjemność w dawaniu

Ekologia, źródło pochodzenia oraz produkcja odpowiedzialna społecznie to niezmiennie kryteria, które bierzemy pod uwagę, kupując prezenty: do pożądanych produktów należą te, które sprawiają, że czujemy się dobrze, kupując je i wręczając komuś na prezent, niezależnie od tego, czy jest to biżuteria, przedmioty osobiste, produkty kosmetyczne czy barwna tęcza akcesoriów. Nasi wystawcy dają z siebie wszystko, aby poprzez swoje zaangażowanie i kreatywność sprostać tym oczekiwaniom: młode marki na przykład prezentują swoje ręcznie wytwarzane torby powstające w ramach projektów społecznych z pozostałości produkcji przemysłowej; objaśniają też, jak tworzone są ich produkty, od maty kreślarskiej po etap szycia. Wśród akcesoriów do pielęgnacji, takich jak kosmetyki do ciała, trudno dziś znaleźć takie, które nie posiadają znaczka produktu ekologicznego. Wśród pomysłów na prezent nowością są nasiona roślin w małych doniczkach z ekologicznego drewna. Nawet gumowe kaczuszki wytwarza się dziś z w pełni naturalnej gumy. W tym samym kierunku idą producenci opakowań do napojów, którzy wytwarzają je z wszelkiego rodzaju szkła, metalu czy materiałów syntetycznych, ale coraz częściej odchodzą od opakowań jednorazowych, wykazując większe poczucie odpowiedzialności za nasze zdrowie oraz środowisko naturalne. W odpowiedzi na dotychczasowy brak jednolitej certyfikacji produktów z tzw. branży „lifestylowej”, wnętrzarskiej oraz upominków, na Ambiente 2016 pojawiła się nowość, która ma stanowić źródło informacji oraz pomoc dla kupujących: przewodnik Ethical Style Guide. Zawiera on informacje o produktach wytwarzanych z poszanowaniem środowiska naturalnego, w tym o procesach produkcyjnych nastawionych na oszczędzanie zasobów, sprawiedliwy handel oraz produkcję odpowiedzialną społecznie. Dzięki temu odwiedzającym łatwiej jest zorientować się w prezentowanej ofercie produktowej i trafić do interesujących ich wystawców.

 

Lokalne odcienie i pomysły rodem z laboratorium

Z jednej strony, świat jest dziś pod coraz większym wpływem procesu globalizacji, ale z drugiej strony – coraz większą rolę odgrywa dziś przywiązanie do produktów lokalnych. Gry ćwiczące pamięć, taśmy samoprzylepne, poduszki i świeczki przedstawiają zabudowę wybranych miast, prezentowaną również na kubkach, szklankach, talerzach, fartuchach kuchennych czy dziecięcych śliniakach. Równie widoczne są też trendy rodem z pracowni chemicznej. I tak klasyczne kształty naczyń laboratoryjnych stanowią dziś inspirację dla projektów lamp i karafek, a szklane probówki zaczynają pełnić funkcje pojemniczków na herbatki o dobroczynnym działaniu czy kuponów promocyjnych dołączanych do kartek z życzeniami.

 

Radosny relaks

Coraz więcej osób dorosłych odkrywa możliwość relaksowania się w kreatywny sposób poprzez udział w różnego rodzaju zajęciach rekreacyjnych. Przykładem są popularne już kolorowanki wypełnianie kolorem w ramach odpoczynku w pojedynkę lub w towarzystwie przyjaciół. Dostępne są już kolorowanki w formie ogromnych plakatów lub zwijanych tub, a także poduszek, toreb, obrusów i mat stołowych, które można kolorować wielokrotnie za pomocą specjalnych zmywalnych pisaków. Ci bardziej kreatywni mogą również projektować i drukować własne kartki z życzeniami. Bardziej cierpliwi natomiast mają możliwość tworzenia całych ogrodów zoologicznych czy miast ze specjalnych nanoklocków lub też zatracenia się w misternych układankach z zapałek czy innych podobnych grach.

 

Dzieci, dzieci!

Naturalną inspiracją dla dorosłych są oczywiście dzieci. Coraz więcej wystawców w sekcji „Giving” odpowiada na potrzeby tych wdzięcznych małych konsumentów, wprowadzając do swojej oferty nowe ciekawe produkty specjalnie dla nich. Przykładem może być na przykład drewniana gitara uruchamiana za pomocą aplikacji na iPhone'a; gigantyczny tor jazdy, który można w nieskończoność rozbudowywać; a specjalne zestawy majsterkowicza pozwalają zamieniać pudełka po jajkach i kartony po mleku w fantastyczne pianinka i domy dla lalek. Wśród produktów dla dzieci podstawą są oczywiście lalki i maskotki, a wśród nich – zwierzęta, które potrafią gaworzyć lub powtarzać to, co mówisz, czy też liski i myszy, które można dobierać ze sobą, aby tworzyły współczesną „patchworkową” rodzinę.

 

Ach ci chłopcy!

Łatwo jest ująć serca dzieci, zwykle jednak znacznie trudniej jest zainspirować dorosłych mężczyzn. Mimo to, wystawcy w tegorocznej sekcji „Giving” zaprezentowali również swoje propozycje dla wymagających dżentelmenów: dla mężczyzn dbających o stylowe akcesoria powstało wielofunkcyjne pióro dla architekta z wbudowanym rylcem, śrubokrętem, poziomicą i linijką ze skalą, czy też wysokiej jakości ołówek stolarski, piszący po wszelkiego rodzaju powierzchniach. Miłośników gadżetów w starym stylu zachwycą ręcznie wykonane upominki, takie jak drewniane ołówki w kształcie diamentu ze złotymi wstawkami czy wysokiej klasy zestawy do gry w szachy, w tym edycje specjalne, na przykład z figurami w kształcie starożytnych wojowników i znalezisk archeologicznych. Wśród praktycznych zestawów prezentowych znalazły się na przykład książeczki, jak w mgnieniu oka w stylowy sposób zawiązać krawat lub muchę.

 

Wyszukane akcesoria

Przedmioty osobistego użytku mają nam przede wszystkim przydać stylowego wyglądu w towarzystwie. Pomogą w tym właśnie tak modne dziś torby zaprojektowane w nowy, stylowy sposób: nowe materiały wytwarzane z papieru i drewna to produkty wegańskie, odporne na rozdarcia, wodoodporne, a także cieńsze i lżejsze niż bardziej tradycyjne wyroby. Coraz większą popularnością cieszą się również rozwiązania dla fanów korzystania ze smartfona, którzy chcą mieć swój telefon cały czas przy sobie, a także techniczne nowinki ułatwiające nam życie w dzisiejszym świecie. Przykładem może być aplikacja pozwalająca połączyć pęk kluczy z telefonem komórkowym. Jeśli zgubimy którąś z dwóch rzeczy, ta druga pomoże nam ją odnaleźć. Na topie nie przestaje być jednak znana wszystkim prawdziwa skóra. Modne dodatki, takie jak frędzle, gwiazdy czy symbole pokoju w odcieniach naturalnych, a także w barwach różu czy czerni wytłaczane w zamszu to współczesne wcielenie hipisowskiego stylu.

 

Subtelna biżuteria w różu, srebrze i złocie

Choć w tym sezonie nadal zachwycają duże naszyjniki z motywami kwiatów i piór układających się blisko szyi, dominującą rolę zaczynają odgrywać delikatne naszyjniki i bransoletki. To właśnie tu przeważają delikatne kobiece wisiorki z motywami kwiatów i kolorowych kamieni naturalnych, choć nierzadko spotyka się również wpływy graficzne i architektoniczne. Utrzymująca się wciąż moda na różowe złoto nie przestaje zachwycać elegancją i harmonią, zwłaszcza w połączeniu z odcieniami pastelowymi. W przypadku zegarków charakterystyczne są łączenia dwóch odcieni, zarówno na tarczy, jak i pasku czy bransolecie. Niezwykle elegancki efekt daje łączenie różowego złota i drewna z odcieniami srebra, bieli oraz czerni.

 

Jedź z nami na targi Ambiente 2017 do Frankfurtu nad Menem! Kompleksowa oferta wyjazdu: wycieczka samolotowa lub autokarowa dostępna na stronie: www.targifrankfurt.pl W celu uzyskania informacji na temat cen i terminów wyjazdów prosimy o kontakt w naszym biurem:

 

Dorota Idzikowska, 22 49 43 201 (dorota.idzikowska@poland.messefrankfurt.com)

 

Targi Frankfurt Przedstawicielstwo w Polsce

ul. Bohdanowicza 21 lok. 21

02-127 Warszawa

www.targifrankfurt.pl

info@poland.messefrankfurt.comStrefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail