Dojrzała pięciolatka
 


Dojrzała pięciolatka

Pięć lat to tylko z pozoru skromny jubileusz. Gdyby tak zebrać wszystkie numery „Restauracji”, wyjdzie, że napisaliśmy już o polskim rynku gastronomicznym jakieś trzy tysiące stron z okładem, a to nie taka krótka historia.

 

 rs 2016 11hj 26

 

 

 

  Przez te pięć lat zmieniliśmy się my, zmienił się też rynek dokoła nas. Coś, co kilka lat temu majaczyło na horyzoncie, dziś okazuje się solidnym trendem – rozwój kuchni etnicznych kosztem wszechobecnego, zunifikowanego sushi, a z drugiej strony dania regionalne, trend burgerów i street food, który jest dziś bodaj najbardziej żywotną ideą w gastronomii to solidne dowody tej zmiany, którą przez ostatnie pięć lat rzetelnie dokumentowaliśmy. Dziś chcemy Państwa zabrać w podróż po tej kilkuletniej historii z nadzieją, że udzieli Wam się nasze zdziwienie i zachwyt tym, jak daleko zaszliśmy przez ten czas. Na kolejnych stronach przyglądamy się historii restauracji przez pryzmat „Restauracji”, wybieramy najbardziej łakome kąski z najciekawszych spotkań naszego magazynu z ludźmi naszej branży. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli poświęcić nam swój czas na takie spotkanie. A przecież pięć lat to dopiero początek. Pięcioletnie dzieci ledwo składają literki, i choć ich rodzice wiedzą, jak wielka stoi za tym praca, to jednak myślą głównie o przyszłych stertach przeczytanych książek i napisanych wypracowań. Tak samo my patrzymy z optymizmem w przyszłość naszego magazynu. Restauracja z Przyszłością to projekt, który co roku pozwala wyłowić ciekawe lokale, czasem także spoza największych miast. Zechciejcie Państwo zajrzeć na stronę rzp.e-restauracja.com i wybrać lokal, na który sami chcielibyście zagłosować. Wraz z podziękowaniami dla czytelników złożyć należy także osobne dla wszystkich ekspertów, którzy dzielili się swoją fachową wiedzą i pokazywali nam procesy kreatywne, które stoją za konceptami gastronomicznymi na rynku. Jesteśmy dumni, że możemy pracować z takimi uznanymi praktykami – jako redakcja prosimy, by słowa te wzięli sobie do serca zarówno przeszli, jak i obecni nasi autorzy, konsultanci, szkoleniowcy. Dziękujemy za Wasz czas i Waszą wiedzę. W planach mamy kolejne inicjatywy na rzecz polskiej gastronomii, jeszcze więcej szkoleń, a czasami, bo – co wiemy od Was – tego w tej chwili bardzo brakuje w Polsce: kreatywnych rozwiązań nietypowych problemów, które stoją przed naszą branżą. A zatem... czas na nowy plan pięcioletni!

Restaurator Konfekcjoner

 

 

rs 2016 11hj 17

 

 

 

  – Restauratorstwo w Polsce to jest konfekcjonowanie, kupuje się jakieś produkty, najchętniej półprodukty, żeby najprędzej z tych półproduktów skonfekcjonować skończone danie – skarży się w numerze 1/2012 Adam Gessler. Dziś, pięć lat później, Adam Gessler sam nie ma restauracji. W maju pod jego nazwiskiem ruszył lokal Sztuka Mięs. Ale to tylko patronat, jak wszędzie tam, gdzie pada jego nazwisko – komornik bowiem nie śpi, więc znany restaurator nie może mieć nic. 

 

Sowa zapowiada

 

 

 

 

rs 2016 11hj 18

 

 

 

  – Nie jestem na takim etapie życia, że jak coś kupiłem za złotówkę, to muszę to sprzedać za pięć. Otwieram dużą autorską restaurację – zapowiada Robert Sowa w numerze 2/2012 – i zależy mi na tym, żeby goście byli zadowoleni. Autorska restauracja Roberta Sowy nazywać się miała Sowa i Przyjaciele, i rzeczywiście przez jakiś czas była najgłośniejszą restauracją w Polsce. Sam Sowa przyznał później, że dorobił się od niej nowych siwych włosów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krytykant Bikont

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

rs 2016 11hj 19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  – Proszę zauważyć, że większość restauracji nie jest nastawiona na klienta, który zapłaci i wróci. Większości zależy na tym, żeby "trafić" go na jak największą sumę, bo on i tak nie wróci. A co mu się da, nie ma większego znaczenia – relacjonował krytyk Piotr Bikont w numerze 5/2012. A krytyków kulinarnych nazywa fałszywym pieniądzem, robiącym dla wierszówki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Restauracja 6/2016, TEMAT NUMERU
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail