Jak wybrać dobry lokal
 

 
Jak wybrać dobry lokal

Wybór nieruchomości to jedna z decyzji wiążących restauratora na długo. Jeśli wybierzemy dobrze, ułożenie dobrego biznesu będzie kwestią kilku skutecznych posunięć. Jeśli wybierzemy źle – ryzykujemy, że staniemy się zakładnikami naszego lokalu.

rs 2016 11hj 44

  Lokal pod gastronomię ma dwa równoważne aspekty: po pierwsze – liczy się otoczenie, bo to dzięki niemu mamy szansę (albo jej brak), by zachęcić do siebie gości. Po drugie, jednak liczy się to, co wewnątrz – a zatem infrastruktura, wielkość i rozkład pomieszczeń oraz możliwość dostosowania do potrzeb naszego lokalu. Jak wybrać? Prezentujemy krótką listę sprawdzającą, która pomoże upewnić się, czy o wszystkim pamiętaliśmy. 

KONTROLA BUDYNKU

W pierwszej kolejności miejsce powinno zostać skontrolowane przez doświadczonych specjalistów pod względem spełniania wymogów regulacji technicznych i budowlanych, co jest niezbędne dla prawidłowego działania biznesu. Pomimo faktu, że przepisy nie regulują już najmniejszej wymaganej przestrzeni dla każdej części lokalu, urzędnicy odpowiednich służb przeprowadzający ostateczną kontrolę mają prawo uznać przestrzeń za niewystarczającą. Poza tym wszystkie zadaszone i otwarte części lokalu muszą zostać określone jako zgodne z przepisami w myśl regulacji o zagospodarowaniu przestrzennym. Ponadto, jeśli w lokalu były dokonywane w przeszłości jakieś zmiany, każde takie działanie musi mieć odpowiednią zgodę na przeprowadzenie prac oraz uwzględnione w końcowym planie zagospodarowania przestrzennego nieruchomości. 

ZAGWOZDKA DOTYCZĄCA CZYNSZU

Wysokość czynszu jest kluczowym czynnikiem decydującym o tym, czy nasz biznes rozkwitnie. Inwestor nie powinien nigdy godzić się na czynsz wyższy niż ten dyktowany ceną rynkową, przy czym należy również wziąć pod uwagę rozkład kosztów w stosunku do planowanych zysków. Jest też istotne, aby umowa najmu została zawarta w oparciu o rzeczywisty metraż nieruchomości. W tym celu...Agnieszka Wijas. Manager generalny firmy Bar Academy z branży HoReCa. Od 2001 roku zajmuje się profesjonalnym doradztwem gastronomicznym. W swojej pracy skupia się na przygotowaniu klientów do otwarcia i prowadzenia lokalu gastronomicznego.

Restauracja 6/2016, NARZĘDZIA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail