Regionalne produkty w cenie
 


Regionalne produkty w cenie

Dla firmy Octim, producenta octu i musztardy z Warmii i Mazur, rok 2016 był czasem przełomowych zmian. Spółka postawiła na własną markę, przeprowadziła rebranding produktów i rozpoczęła ekspansję na zupełnie nowych rynkach. Czy się opłacało?


Dla firmy o ponad pięćdziesięcioletniej tradycji rebranding produktów to krok milowy. Ta decyzja, poparta aktywną sprzedażą, wejściem do sieci handlowych oraz działaniami wizerunkowymi pozwoliła nabrać firmie Octim wiatru w żagle. Metafora nieprzypadkowa, bo spółka ma swą siedzibę na Mazurach, a skojarzenie z regionem stanowi trzon komunikacji.
W minionym roku rynek FMCG odnotował kolejny wzrost, a jego ogólną wartość oszacowano na 255 mld PLN1. Część z tego tortu przypadła także Octimowi. Część większa niż w 2015 roku, bo przychody spółki wzrosły rok do roku o ponad 21,6 proc.

Siła jabłkowego


Przed laty firma zaczynała swą produkcję od octu spirytusowego i wciąż go wytwarza notując wzrosty (10,3 proc. w skali roku). Jednak z uwagi na zmieniające się potrzeby konsumentów, flagowym produktem producenta z Olsztynka stał się ocet jabłkowy. Nie bez powodu to symbol zmian – odzwierciedla bowiem wszystkie kluczowe wartości firmy. Produkowany jest wyłącznie z polskich jabłek, bez konserwantów i innych sztucznych dodatków, za to z witaminami i mikroelementami.

- Jak pokazują badania zlecone przez Octim, a wykonane przez Millward Brown, używanie octu jabłkowego na co dzień deklaruje obecnie 33 proc. Polaków2. Mając na uwadze, że Polacy coraz większą wagę przywiązują do pochodzenia produktów, doceniają produkty regionalne, lokalne i tradycyjne, to rynek będzie rósł. Widzimy także duże możliwości eksportowe dla tego produktu – komentuje Kazimierz Frąckiewicz, dyrektor ekonomiczny OCTIM.

W 2016 roku produkt ten odnotował ponad 26 proc. wzrost produkcji w porównaniu do 2015 r.


Same nowości


Zmiana opakowań znanych i docenianych na lokalnym rynku musztard niosła za sobą pewne ryzyko. Oprócz nowego wizerunku miniony rok obfitował w olsztyneckiej fabryce w nowości i wdrożenia. Na rynku pojawiły się cztery zupełnie nowe smaki musztard – słodkie, z żurawiną i śliwką zawierają aż 20 proc. suszonych owoców. – Produkty te spotkały się ze świetnym przyjęciem szczególnie wśród osób preferujących kuchnię fit, dbających o dietę oraz rodziców, bo to produkt doskonale nadający się dla dzieci. Dwa pozostałe smaki – ze smażoną cebulką i o smaku wędzonej papryki i rozmarynu to propozycja skierowana bardziej do męskiego grona naszych klientów. Ale i one świetnie się przyjęły, a wyniki ze sprzedaży przekroczyły nasze założenia – dodaje Kazimierz Frąckiewicz.

Tu też, tak jak w kategorii octów, można mówić o pozytywnym przyjęciu, czego efekty widać w wynikach – musztardy z Octimu odnotowały 14,6 proc. wzrostu produkcji w 2016 r.
Jesienią w szerokiej dystrybucji pojawiły się całkowicie nowe na naszym rynku polskie glazury balsamiczne, produkowane na bazie octu jabłkowego i według unikalnej receptury. Paletę produktów poszerzyły też Warmińskie Sosy Musztardowe – w poręcznych opakowaniach mają stanowić alternatywę dla zwolenników biwakowania i wygodnego grillowania.


Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail