Monitoring Internetu jest ważny w restauracji
 
Monitoring Internetu jest ważny w restauracji

Firmy z branży gastronomicznej, uzależnione od zmieniających się gustów i preferencji klientów, coraz częściej muszą aktywnie słuchać ich opinii i odpowiadać na komentarze online. Facebook, Twitter, Instagram, blogi, fora i liczne serwisy branżowe mają wpływ na działalność tak małej jak i dużej restauracji. Dlatego ważne jest, aby firmy z sektora gastronomicznego nie tylko były w Internecie obecne, ale też by świadomie monitorowały i zarządzały swoją reputacją.

 

 rs 2017 02q 33

 

 

Według badań aż 70 proc. osób sugeruje się opiniami innych przy wyborze usług lub produktów. Chociaż rekomendacje znajomych i rodziny są zawsze najważniejsze, w przypadku restauracji klienci dodatkowo wspierają się takimi aplikacjami jak Foursquare czy TripAdvisor. Równie ważne są jednak opinie zamieszczane online – wierzy w nie aż 66 proc. respondentów. Wsłuchanie się w głosy konsumentów, na które szczególnie podatne są biznesy w branży usługowej, daje olbrzymią szansę na rozwój: pozwala budować lojalną społeczność, daje wiedzę jak rozwijać produkt i zapobiegać kryzysom, czy wreszcie pozwala zwiększać zyski. Dlatego zarówno mała rodzinna restauracja jak i lokal funkcjonujący w ramach globalnej franczyzy może czerpać korzyści z monitoringu Internetu, który daje natychmiastowy wgląd w bogactwo opinii i głosów klientów. 

Jak odnaleźć kluczowe dyskusje

Monitoring pomaga odnaleźć wzmianki o dowolnej firmie, produkcie i usłudze. Przeczesuje w tym celu strony Internetowe w poszukiwaniu określonych fraz i słów kluczowych, a następnie gromadzi je w jednym miejscu, dając dostęp do konkretnych wpisów wraz ze szczegółową analityką. Jakie słowa związane z restauracjami są naprawdę ważne, aby monitoring dawał całościowy wgląd w daną markę i jej otoczenie online? Na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi – każda restauracja ma swój własny, unikalny zestaw wyrażeń, wybrany po przeanalizowaniu swoich odbiorców, konkurencji, a przede wszystkim zakresu własnej działalności. Inaczej monitoring będzie wyglądał dla włoskiej restauracji, a inaczej dla knajpki z sushi. Jednak niezależnie od wszystkiego, każda restauracja powinna monitorować swoją nazwę. 

Najpierw słuchaj, co o Tobie mówią, następnie działaj

Klienci dzielą się w Internecie wrażeniami z wizyt w konkretnych restauracjach. Duża część takich wpisów umyka jednak restauratorom. Dotyczy to nie tylko branży gastronomicznej – w rzeczywistości marki z różnych sektorów często popełniają taki błąd. Po pierwsze nie reagują na bezpośrednie wzmianki na swój temat w mediach społecznościowych, które skutkują automatycznymi powiadomieniami. Po drugie nie wiedzą o wpisach, w których klienci wspominają konkretną restaurację nie oznaczając jej profilu albo robiąc to na forum lub blogu. Tymczasem monitoring Internetu zbiera wszystkie wpisy (otagowane i nie) w jednym miejscu – a to daje restauracjom olbrzymią...Aneta Głowacka

Restauracja 1/2017, NARZĘDZIA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail