Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.

ReklamaSięgnij po trunki zachodnich sąsiadów

Niemcy kojarzą się przede wszystkim z doskonałym piwem. Jednak mało kto wie, że kraj ten ma ponad dwa tysiące lat tradycji w wytwarzaniu win.

 

 rs 2017 02q 40

 

 Historia winiarstwa naszych zachodnich sąsiadów sięga czasów Juliusza Cezara. Gdy Rzymianie podbili Germanię, postanowili na tych terenach zaszczepić krzewy winorośli. Było to zdecydowanie łatwiejsze i wygodniejsze niż transport przez Alpy amfor z trunkiem. Szybko się okazało, że wina wytwarzane na północy mają zróżnicowany smak i są bardziej rześkie od południowego pierwowzoru. Produkcja wina w Niemczech jest związana głównie z Renem. Najsłynniejsze i najbardziej urodzajne winnice położone są w okolicach Baden, na zboczach Haardt w Palatynacie, w Hesji Nadreńskiej, Rheigau, Nahe, Mittelrhein oraz Ahr. Wyjątek stanowi region Saale- Unstrut i leżące w dorzeczu Łaby winnice saksońskie. Całość upraw winorośli w Niemczech zajmuje około 100 tys. ha, z czego ponad 80 proc. stanowią szczepy białe. Na świecie jest dokładnie odwrotnie: ok. 80 proc. to szczepy czerwone, a 20 proc. białe. Zgodnie z niemieckim prawem, aby nazwa szczepu mogła się znaleźć na butelce, wino musi go zawierać min. 85 proc. Producenci trunków przykładają do tego dużą wagę, gdyż klient, widząc nazwę, od razu wie, jaki dany trunek ma kolor, smak, aromat i poziom kwasowości. Paleta win niemieckich zaskakuje swoją różnorodnością. Na półkach sklepowych możemy znaleźć trunki o nazwach zaczynających się dowolnie wybraną literą alfabetu, począwszy od A jak Acolon, skończywszy na Z jak Zweigelt. Największą rolę odgrywają odmiany Riesling i Spätburgunder, które w sumie zajmują jedną trzecią powierzchni niemieckich winnic. Ta pierwsza króluje na północy kraju, z kolei na południu większą popularnością cieszą się właśnie szczepy burgundzkie oraz odmiany czerwone. Niemieckie białe wina najchętniej są pite latem. Decyduje o tym ich lekkość, delikatność,...


Restauracja 1/2017, ALKOHOLE

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności