Projektowanie kulinariów - nowe studia podyplomowe na łódzkiej ASP
 


Projektowanie kulinariów - nowe studia podyplomowe na łódzkiej ASP

2013-07-26

Łódzka Akademia Sztuk Pięknych uruchamia nowatorskie studia podyplomowe - Projektowanie kulinariów. W programie m.in. projektowanie akcesoriów kuchennych, fotografowanie żywności, kompozycje dań i warsztaty kulinarne.

Wojciech Modest Amaro, Piotr Bikont, Tomasz Deker, Tomasz Rygalik, Małgorzata Czudak - to tylko niektóre nazwiska wykładowców pierwszych w Polsce studiów z projektowania kulinariów. - Ten kierunek to odpowiedź na światowe trendy. Food design to niezwykle szeroka i rozwijająca się dziedzina - przekonuje prof. Jolanta Rudzka-Habisiak, rekor Akademii Sztuk Pięknych.

Czym jest food design? To interdyscyplinarna dziedzina, która obejmuje różne zagadnienia z wielu obszarów designu: projektowania sztućców, talerzy, tekstyliów, dekoracji, aranżacji wnętrz, stylizacje dań, aż po fotografowanie i pisanie o jedzeniu. Niezwykle potrzebne w projektowaniu kulinariów jest również dobre przygotowanie biznesowe. Program przewiduje warsztaty z podstaw twórczej przedsiębiorczości, które poprowadzi była wiceminister finansów i członek zarządu województwa łódzkiego Elżbieta Hibner.

Już w pierwszym semestrze studenci wybiorą temat pracy dyplomowej, nad którym będą pracować do zakończenia studiów. Niezbędne zatem będą zajęcia z kreowania marki, wizerunku medialnego i dziennikarstwa kulinarnego. W czerwcu przyszłego roku wszystkie prace dyplomowe zostaną przedstawione podczas XI edycji Festiwalu Dobrego Smaku w Łodzi. Na final show pojawią się prekursorzy światowego food designu.

Dodatkowo uczelnia zaprosiła do współpracy znanych i doświadczonych restauratorów, którzy opowiedzą o pracy w tej branży - nomen omen - od kuchni.

Wojciech Modest Amaro poprowadzi warsztat o tajemniczo brzmiącym tytule: „Spotkanie natury z nauką”, Piotr Bikont poprowadzi warsztat dziennikarstwa kulinarnego oraz przybliży historię polskiej gastronomii. Jeden z najpopularniejszych obecnie projektantów, chętnie wybierany przez stołecznych restauratorów, Tomasz Rygalik wraz z żoną Małgorzatą poprowadzą warsztaty Food Design. Uczestnicy wezmą także udział w warsztatach kulinarnych, w tym wyjazdowych - w tzw. żywym skansenie w Nagawkach (woj. łódzkie), gdzie poznają tajniki kuchnie regionalnej.

Do kogo ASP kieruje swoją ofertę? Do wszystkich, którzy kochają kuchnię: pasjonatów i poszukiwaczy smaku, miłośników designu i kulinarów, restauratorów, menadżerów restauracji, kucharzy, dziennikarzy, blogerów kulinarnych, osób wiążących swoją przyszłość zawodową z szeroko pojęta branżą kulinarną, a także tych, którzy chcą nauczyć się jak otworzyć i prowadzić biznes w otoczeniu kulinariów.
Mam nadzieję, że Łódź stanie się centrum kreatywnego jedzenia - podsumowuje rektor ASP.
Studia trwają rok i kosztują 5600 zł.

Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail