Celem jest pełny bak i pełny żołądek
 
Celem jest pełny bak i pełny żołądek

2017-05-09

Wzrost świadomości kulinarnej Polaków oraz większe oczekiwania odnośnie menu na stacjach benzynowych sprawiły, że koncerny paliwowe w ostatnich latach zaczęły przywiązywać dużą wagę do swoich konceptów gastronomicznych. Mocny nacisk kładą także na kawę.     


WWWW ciągu tego roku na ok. 130 obiektach należących do sieci stacji paliw Orlen pojawią się nowe koncepty stop.cafe i O!Shop, na które złoży się rozbudowana oferta kącików kawowych i sklepu „convenience”. Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań zarówno w obszarze gastronomii jak i architektury oraz pozostałej oferty dostępnej na stacji podyktowana jest ewolucją potrzeb konsumentów, rosnącą świadomością kulinarną i wymaganiami estetycznymi. Zgodnie z założeniami zaktualizowanej pod koniec ubiegłego roku strategii dla segmentu detalicznego, PKN Orlen planuje intensywny rozwój formatów, które dotąd dostępne były w ponad 50 pilotażowych lokalizacjach na terenie całego kraju.

Nowy wymiar konceptu stop.cafe
 
Oferta stop.cafe oparta jest przede wszystkim o smak gatunkowej kawy, własne receptury pieczywa wypiekanego na miejscu, półproduktów mięsnych i sosów oraz świeżych dodatków warzywnych. Znajduje się w niej również gama sałatek, wrapów, zapiekanek i hot dogów, przygotowywanych z surowców bez dodatku glutaminianów i fosforanów. Menu stop.cafe jest także sukcesywnie poszerzane o odżywcze koktajle i soki. Stacje restauracyjne poza pełną ofertą przekąsek i napojów dostępnych w podstawowym formacie nowego konceptu uzupełnione są o szeroką ofertę śniadań oraz dań obiadowych, zupy, oryginalne makarony, również w formie zapiekanej oraz naleśniki z różnymi dodatkami, na słono i na słodko. Przygotowanie i wykończenie jedzenia na oczach gości oraz pełne gotowanie w otwartej kuchni wybranych dań podkreśla zdaniem twórców konceptu stop.cafe ich jakość. - Blisko 10 lat obecności stop.cafe na rynku polskim pozwoliło nam zbudować silną markę gastronomiczną, która właśnie przyjmuje nowy wymiar. Po raz kolejny udaje nam się wyznaczać trendy w zakresie kompleksowej oferty gastronomicznej, dostosowanej do potrzeb zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych klientów stacji paliw, którzy z coraz większą uwagą podchodzą do kwestii jakości odżywania - mówi Krzysztof Łagowski, Dyrektor Wykonawczy ds. Sprzedaży Detalicznej w PKN Orlen.

Odpowiedź na zmieniające się wzorce konsumpcyjne

Architektura wnętrza stop.cafe utrzymana jest w nowoczesnym, naturalnym wzornictwie z wykorzystaniem najnowszych trendów w projektowaniu graficznym. Otwarta kuchnia typu Kitchen Box prezentuje świeżość wszystkich produktów i ich składników. Strefa do spożywania posiłków, przygotowana została z myślą o najbardziej wymagających klientach. W miesiącach letnich do ich dyspozycji będzie również przygotowany ogródek z miejscami siedzącymi. Nowoczesna architektura i design zostały również wykorzystane w toaletach na stacji. Uzupełnieniem oferty gastronomicznej jest sklep O! Shop, w którym klient może zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne artykuły. O!Shop to miejsce na szybkie zakupy dedykowane klientom, którzy cenią sobie jakość produktów i usług. Charakterystyczne dla tego konceptu są produkty typu  Ready-To-Eat np. przekąski owocowe i warzywne, oryginalne desery oraz Ready-To-Serve czyli dania gotowe lub półprodukty przygotowane do konsumpcji w domu lub w biurze. - Marka O!Shop to nasza odpowiedź na zmieniające się wzorce konsumpcyjne oparte na potrzebie bliskości, wygody i szybkości zakupów. W ofercie sklepu znajdują się zarówno towary codziennego użytku, jak również dostosowana do potrzeb klienta oferta gastronomiczna. Wierzę, że ta multiformatowość pozwoli nam zaspokoić zróżnicowane funkcjonalne potrzeby polskich konsumentów i stać się jeszcze bardziej konkurencyjnym w stosunku do innych formatów „convenience” w Polsce  – dodaje Krzysztof Łagowski.
 
Danie można zamówić podczas tankowania
Na zmiany i to już półtora roku temu zdecydował się Shell. Wtedy to jako pierwsza została przebudowana według formatu kawiarnianego stacja przy ul. Stojałowskiego w Krakowie. Po przeprowadzeniu modernizacji klienci w wybranych punktach marki mają możliwość wyboru napoju zamawianego przy kasie, podanego w porcelanowym kubku lub kawy z automatu Costa Express. Dla tych, którzy na stacji chcą odpocząć lub odbyć spotkanie biznesowe stworzono specjalną przestrzeń z kanapami oraz stołami, w której można również skorzystać z bezprzewodowego internetu - Funkcje stacji paliw zmieniają się przez cały czas. Klienci coraz częściej chcieliby zrobić tam codzienne zakupy czy zjeść posiłek. Na te oczekiwania odpowiedział Shell. Nowy format to m.in. oferta świeżego jedzenia, przygotowywanego na oczach klientów w stoisku Deli2go – wyjaśnia Agata Hinc, rzecznik prasowy Shell. Przebudowane stacje kuszą zarówno szerokim wyborem kanapek, zapiekanek czy sałatek na miejscu, jak i gotowymi propozycjami „na wynos”. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość złożenia zamówienia już podczas tankowania paliwa na podjeździe. Wybrane punkty zostały bowiem wyposażone w specjalnie do tego celu stworzone terminale dotykowe. Warto podkreślić, że modernizacja stacji Shell i oferty stoiska restauracyjnego zostały opracowane na podstawie specjalnych badań preferencji i nastrojów przeprowadzonych wśród klientów oraz współpracowników Shell. Twórcy nowych formatów korzystali z opinii przekazywanych bezpośrednio od klientów oraz za pomocą specjalnej platformy.


Klient wykreuje na stacji smak ulubionej kawy
Konkurencja Orlenu i Shella także nie zasypia gruszek w popiele. I tak np. BP położyło duży nacisk na kawę wprowadzając we wrześniu zeszłego roku w swoich kawiarniach Wild Bean Cafe na blisko 170 stacjach program „Barista”, który pozwala klientom na kreowanie smaku swojej ulubionej kawy oraz wybór spośród nowych, spienianych ręcznie kaw, których do tej pory nie mogli zakupić w kawiarniach przy stacjach benzynowych. - Wprowadzając nową ofertę z mlekiem odtłuszczonym czy sojowym i z różną intensywnością smaku ziarna, firma wychodzi naprzeciwko trendom, ale przede wszystkim prośbom swoich klientów, dla których filiżanka kawy na BP jest oczywistym przystankiem w drodze do pracy lub w czasie dłuższej podroży. Osoby na diecie, alergicy czy kawosze, dla których smak  kawy  ma znaczenie mogą zatrzymać się na naszej stacji, zamiast poszukiwać swojej ulubionej kompozycji w kawiarniach w centrach miast – mówi Paweł Grochal, Wild Bean Cafe Manager na stacjach BP. Program „Barista” wpisuje się w dziesięcioletnią strategię Wild Bean Cafe kawiarni na stacjach BP, którym bliżej jest do kawiarenki niż typowego punktu z ekspresem do kawy na stacji benzynowej. Klienci BP mogą obecnie wybierać spośród dwóch mieszanek 100 proc. arabica o różnorodnych charakterach. Intensywna Forza to kawa dla szukających w mieszance ziaren arabica bogatego smaku i zdecydowanego charakteru, który zawdzięcza harmonijnemu połączeniu nut ciemnej czekolady, karmelu i orzechów makadamii. Łagodna Dolce to wybór dla preferujących aksamitną i subtelną w smaku kawę. To dobrze zbalansowana kompozycja wolno palonych ziaren arabica, w której odkryć można nuty suszonych moreli i prażonych orzechów ziemnych. - Kawa stanowi najważniejszy produkt w ofercie Wild Bean Cafe. W tej chwili nietrudno spotkać klientów, którzy zjawili się na naszej stacji jedynie w celu towarzyskiego lub biznesowego spotkania przy kawie – dodaje Paweł Grochal.


Subway wsparciem dla marki Cafe Punkt
Odmienną strategię niż Orlen, Shell i BP przyjął Lotos. Na należących do Grupy stacjach otwierane są restauracje Subway. Od końca 2015 r. działalność zainicjowało 12 placówek pod tą marką. Część z nich zlokalizowana jest przy autostradach i drogach ekspresowych. Do końca drugiego kwartału bieżącego roku firma zamierza osiągnąć liczbę ok. 20 restauracji Subway. Będą one otwierane także w dużych ośrodkach miejskich m.in. w Gdańsku i Krakowie. – Poprzez współpracę z Subway chcemy wspierać ofertę gastronomiczną naszej marki własnej Cafe Punkt, aby jeszcze lepiej dopasować ją do oczekiwań klientów – wyjaśnia Irmina Karpińska, kierownik Działu Sklepów i Usług, Lotos Paliwa. Rozwój na stacjach paliw to także ważna część strategii biznesowej Subwaya, który chce być bliżej klientów – w miejscach, gdzie nie spodziewają się oni typowej restauracji sieci. Obecnie w różnych zakątkach globu działa ponad cztery tys. restauracji Subway zlokalizowanych na stacjach paliw i autostradowych strefach odpoczynku.


Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail