Nowy numer magazynu "Restauracja"
 


Nowy numer magazynu "Restauracja"

2018-03-29

W sprzedaży jest już marcowo-kwietniowe wydanie dwumiesięcznika "Restauracja". Oto co można znaleźć na jego łamach.

 

Światowy rynek gastronomiczny od lat zdominowany jest przez międzynarodowe sieci. Największy udział mają restauracje szybkiej obsługi, tzw. QSR (Quick Service Restaurant), gdzie niekwestionowanym liderem jest McDonald’s. Za nim na podium plasują się: Yum! Brands (właściciel takich marek jak KFC, Pizza Hut i Taco Bell) i Restaurant Brands International (firma matka dla sieci Tim Hortons, Burger King i Popeyes). Co może być zaskoczeniem, drugim pod względem wielkości sprzedaży segmentem w gastronomii sieciowej są firmy cateringowe. Wśród nich najwyższe przychody notują: francuskie Sodexo, brytyjska Compass Group i amerykański Aramark. Następne w kolejności są kawiarnie, cukiernie i piekarnie – z cieszącymi się największą popularnością Starbucks i Dunkin’ Donuts. To tylko drobny wycinek informacji jakie przynosi najnowszy Raport MADE „Bądź 3 kroki przed” poświęcony zjawiskom, które rozpalają wyobraźnię globalnej gastronomii w dziedzinie trendów, zarządzania i HR. Prezentację aktualnych kierunków biznesowych w branży restauracyjnej można znaleźć na str. 22-24 naszego dwumiesięcznika.


W bieżącym wydaniu „Restauracji” dużo podróżujemy. Zawitaliśmy m.in. do Rzymu gdzie swój koncept CRU.DOP (jest uznawany za najlepszy rybny lokal we Włoszech) prowadzi Nestor Grojewski. Mieszkający od 1987 r. w Wiecznym Mieście kucharz wyjaśnia, że statystyczny Włoch dużo się przemieszcza, a jeśli może dobrze zjeść to przyjedzie nawet z drugiego końca miasta. ”Mój lokal mieści się w dzielnicy Tuscolano, która zlokalizowana jest na południowy wschód od centrum Rzymu. Większość gości, którzy go odwiedzają jest spoza tego rejonu stolicy. Oni potrafią przejechać 20 km żeby zjeść u mnie kolację. Zazwyczaj pojawiają się właśnie w porze tego posiłku, bo wówczas są mniejsze korki i można szybciej dojechać i szybciej wrócić. Szacuję, że ponad 90 proc. gości CRU.DOP nie mieszka w Tuscolano”, mówi Nestor Grojewski. Pełną treść wywiadu publikujemy na str. 26-28.


Nowy numer naszego magazynu przynosi także zestawienie inwestycji mieszkaniowych w których deweloperzy oferują lokale handlowo-usługowe oraz informacje o cenach w jakich można je kupić, planując otwarcie restauracji. Szukając z kolei danych dotyczących sprzedaży win do Polski wróciliśmy ponownie do Włoch. To ten kraj jest bowiem czołowym dostawcą tego rodzaju trunków i to zarówno czerwonych jak i białych. Ich import z roku na rok rośnie. W 2017 r. jego wartość wyniosła 53 mln euro. Swą pozycję lidera wśród dostawców wina do Polski w ostatnich latach Włochy zawdzięczają przede wszystkim winom musującym, wśród których najbardziej rozpoznawalnym stało się pochodzące z Veneto Prosecco. W 2017 r. Włochy sprzedały do Polski blisko 50 tys. hl wina musującego za prawie 20 mln euro, a w 2016 r. – 41 710 hl za blisko 16 mln euro. W ciągu ostatnich pięciu lat sprzedaż tego trunku w naszym kraju rosła niemal skokowo: w 2013 r. jej wartość zaledwie przekroczyła 6 mln euro. Daleko w tyle za Włochami uplasowała się pod tym względem Hiszpania (10,3 tys. hl za 2,9 mln euro w 2017 r.) czy Francja (4,9 tys. hl za 7,9 mln euro w 2017 r.). Artykuł na ten temat wraz komentarzem Antonino Mafoddy, dyrektora Italian Trade Agency w Warszawie można znaleźć na str. 50-51.

Zapraszmy do lektury!

 

 


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail