Kulinarne święto w Gdyni
 

 
Kulinarne święto w Gdyni

2018-07-16

Środek lata to idealny czas do spróbowania nowych i zaskakujących smaków. Już 21 lipca startuje największy w tej części Polski festiwal gastronomiczny – „Kulinarna Świętojańska". Przez całą sobotę szefowie kuchni ponad 30 lokali gastronomicznych ze Szlaku Kulinarnego Gdyni przedstawią autorskie menu, a sama ulica Świętojańska zamieni się w wielką restaurację.

Podczas festiwalu wystawią się lokale i restauracje z ulicy Świętojańskiej, ze Szlaku Kulinarnego Centrum Gdyni. Nie zabraknie również stoisk z lokalnymi produktami. - Zgodnie z dotychczasowym zwyczajem, część najpopularniejszej w mieście ulicy zmieni się w deptak kulinarny. W gronie rodziny, przyjaciół będzie można poznać smaki przygotowane specjalnie na tę okazję przez gdyńskich restauratorów. Pokazy gotowania na żywo, prezentowane przez uznanych szefów kuchni każdego roku przyciągają tłumy amatorów dobrych, oryginalnych kulinariów. To też doskonała okazja do pokazania pionierskiego pomysłu – Gdyńskiego Szlaku Kulinarnego – podkreśla wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała.

W wydarzeniu biorą udział najlepsi gdyńscy szefowie kuchni.

Diana Volokhova - finalistka i jedna z najbardziej oryginalnych postaci drugiej edycji programu Master Chef. Pochodzi z Armenii, a na podniebieniu ciągle czuje aromatyczne smaki i zapachy Kaukazu. Od kilku lat jest mieszkanką Gdyni i aktualnie prowadzi kawiarnię/cukiernię „Więcej".

Jacek Fedde - szef kuchni od ponad 20 lat. Obecnie właściciel „Fedde Restauracja & Bistro" w Gdyni, promującego kuchnię opartą na regionalnych produktach. Prostota, ponadczasowość i elegancja to hasła, które go inspirują. Kulinarnie Jacek Fedde jest daleki od schematów. Jego propozycja podania bałtyckiej ryby belony, stała się Produktem Roku 2017 w plebiscycie magazynu „Esquire Polska".

Tomasz Kaniewski - szef kuchni Hotelu Mercure Gdynia Centrum. Od 25 lat związany z gastronomią, która stanowi dla niego pasję, ale też wyzwanie, które z wytrwałością podejmuje. Jest specjalistą ds. zero waste. Podczas festiwalu zaprezentuje nieszablonowe rozwiązania na temat ograniczenia marnotrawienia żywności w kuchni.

Należy dodać, że ponownie reaktywowany zostanie „Bieg kelnerów" - jedyna w swoim rodzaju rywalizacja, która odbywała się w Gdyni w latach trzydziestych XX wieku. Widowiskowy bieg odbędzie się w trzech kategoriach: profesjonalnej, amatorskiej oraz dziecięcej.

Program wydarzenia

    12.00 Oficjalne rozpoczęcie wydarzenia przez wiceprezydent Gdyni Katarzynę Gruszecką-Spychałę oraz kuratorów.
    12.15-12.20 Wspólna rozgrzewka przed Biegiem Kelnerów
    12.20-13.00 Bieg Kelnerów - trzy kategorie - profesjonaliści, amatorzy, dzieci (7-12 lat)
    13.00-13.15 Wręczenie nagród na scenie – wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała
    13.15-13.30 Spacer po stoiskach kuratorzy oraz media
    13.15-13.40 Muzyka na scenie / North Jazz Trio
    13.40-14.15 Pokaz LIVE Cooking – Diana Volokhova (właścicielka kawiarn 'Więcej", finalistka programu Master Chef
    14.15-14.40 Muzyka na scenie - Jazz i Swing / North Jazz Trio
    14.40-15.00 Wywiady z gośćmi specjalnymi „Morskie Trendy Kulinarne" (Jacek Fedde, „Artystyczne Ciacho” i Diana Volokhova)
    15.00-15.30 Pokaz LIVE Cooking - Tomasz Kaniewski - szef kuchni Hotel Mercure Gdynia Centrum
    15.30-15.45 Quizy z nagrodami - Dobre bo Gdyńskie - Szlak Kulinarny Centrum Gdyni - zagadki kulinarne
    15.45-16.00 Muzyka na scenie - w rytmie Bossanova / North Jazz Trio
    16.00-16.15 Konkurs - Zmierz się z Mistrzem - 3 śmiałków z widowni będzie rywalizowało z mistrzem Jackiem Fedde, w filetowaniu świeżej ryby
    16.15-17.00 Pokaz LIVE Cooking - Jacek Fedde (Fedde Restauracja & Bistro) Kuchnia Morska
    17.00-17.30 Modern Jazz - Chicago i Nowy Jork / North Jazz Trio
    17.30-18.00 Podziękowania za udział, podsumowanie wydarzenia, zakończenie, muzyka na żywo
    W godz. 12.00-18.00 na jezdni wzdłuż ulicy Świętojańskiej rozstawione są stoiska kulinarne sprzedające swoje dania i produkty kuchni lokalnej.

W związku z festiwalem zamknięta będzie ul. Świętojańska na odcinku od ul. Żwirki i Wigury do ul. Wybickiego. Ruch zostanie przywrócony po zakończeniu imprezy.

 


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail