Ze wszystkich alkoholi, to właśnie piwo w Polsce cieszy się największą popularnością. Z okazji Międzynarodowego Dnia Piwa i Piwowara przypadającego w tym roku 3 sierpnia, analitycy PizzaPortal.pl sprawdzili, które dania najczęściej zamawiamy do tego złotego trunku.
Z danych Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie wynika, że Polacy z alkoholi zdecydowanie najczęściej wybierają piwo. Picie piwa przynajmniej raz w miesiącu deklaruje 73 proc. pełnoletnich Polaków. Badania pokazują również, że choć niektóre napoje wysokoprocentowe najczęściej pijemy sami, a inne w towarzystwie przyjaciół, piwo jest postrzegane jako trunek uniwersalny i wybierane w obu przypadkach równie chętnie (po 39 proc. deklaracji badanych).
W Polsce, w przeciwieństwie np. do Wielkiej Brytanii, tradycja picia piwa w ciągu tygodnia lub w porze lunchu nie jest tak bardzo rozwinięta. Dlatego trunek ten najczęściej wybierany jest w weekendy, a na piątek i sobotę przypada nieco więcej, niż co trzecia sytuacja picia piwa (37,9 proc.). Polska gościnność wymaga, aby zaproszonych gości nie tylko napoić, ale i nakarmić, zwłaszcza, gdy przy piwie poczują się głodni. Dlatego w weekendowe wieczory doskonale sprawdzają się potrawy treściwe oraz te łatwe do podziału. W piątki i soboty po godzinie 18:00, czyli właśnie wtedy, gdy możemy spotykać się na domówkach lub kameralnych seansach filmowych z przyjaciółmi, Polacy najchętniej zamawiają pizzę. Tego wyboru dokonuje aż 41 proc. klientów PizzaPortal.pl. Nieco mniej popularnymi towarzyszami wieczoru z kuflem w ręku są potrawy kuchni amerykańskiej, w tym burgery oraz kebab.
Analizując preferencje zamawiających pod kątem konkretnych dań, niezmiennie króluje capricciosa czyli najpopularniejsza z pizz w dostawie - z szynką i pieczarkami. Kolejne na liście imprezowych zamówień są kubełki kurczaka, które wygrywają z pizzą o smaku pepperoni, kebabem rollo oraz cheeseburgerem. Najczęściej zamawiają zaś mieszkańcy dużych miast: Łodzi (16 proc. wszystkich zamówień w Polsce w tym czasie), Warszawy (14 proc. zamówień) i Krakowa (10 proc. zamówień).