Nowy numer "Restauracji" już w sprzedaży
 


Nowy numer "Restauracji" już w sprzedaży

2018-08-17

W bieżącym numerze, który właśnie trafił do sprzedaży można znaleźć m.in. wywiad z Jackiem Majchrowskim, prezydentem Krakowa. Miasto to zostało wybrane w lipcu na Europejską Stolicę Kultury Gastronomicznej 2019. 

RS jedynka 1

W "Restauracji" 4/2018 publikujemy także najważniejsze wnioski z raportu „Polska na Talerzu” przygotowanego na zlecenie sieci hurtowni MAKRO Polska. Z badań przeprowadzanych corocznie od ośmiu lat wynika, że coraz więcej Polaków korzysta z lokali gastronomicznych. Ten pozytywny trend przybrał także w ostatnim czasie na sile – w 2016 roku było to 74 proc., w 2017 – 77 proc., a w 2018 – aż 94 proc. respondentów. W badaniu „Polska na Talerzu 2018” tylko 6 proc. respondentów odpowiedziało, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie odwiedziło lokali gastronomicznych, a najczęstszą przyczyną jest fakt, iż wolą domowe jedzenie (62 proc.). Zapytani o zamawianie jedzenia na wynos, 77 proc ankietowanych wskazało drogę telefoniczną. Internet jest mniej powszechny, w dodatku respondenci dość niechętnie zamawiają przez aplikację mobilną (17 proc.), częściej wybierają strony internetowe (29 proc.) –  najpopularniejszą stroną jest natomiast pyszne.pl (75 proc.).


Szczególnej uwadze polecamy dwa materiały poruszające międzynarodowe aspekty gastronomii. Pierwszy dotyczy statku pasażerskiego jako miejsca, w którym załoga stara się spełniać marzenia pasażerów. Także te kulinarne. Świadczy o tym przykład restauracji a’la carte na promie „Stena Spirit” w której wyjątkowego menu można skosztować w niebanalnej atmosferze - przy stonowanej muzyce i z widokiem na pełne morze. Z drugiego artykułu można z kolei dowiedzieć się co decyduje o sukcesie restauracji segmentu fine dining. Opowiada o tym Eneko Atxa , jeden z najciekawszych hiszpańskich szefów kuchni, który pierwszą gwiazdkę Michelin zdobył dla swojej restauracji Azurmendi mając zaledwie 30 lat, w dwa lata po jej otwarciu. - Nie ma sensu rozwijać biznesu, który nie przynosi dochodów. Kiedy masz jedną restaurację, która jest swojego rodzaju przedsiębiorstwem, masz też ogromną odpowiedzialność za ludzi, za twój zespół, musisz co miesiąc mieć z czego wypłacić im pensje. Tak samo jest z dostawcami, bankami i innymi opłatami. Poza tym muszą zostać ci fundusze, które poświęcisz na zapewnienie bytu swojej rodzinie. Wiem, że jest taki pogląd, że restauracje luksusowe nie muszą się samodzielnie utrzymać – ja go nie podzielam – mówi Eneko Atxa. Cały wywiad przeprowadzony Agnieszkę Małkiewicz i Katarzynę Derdzińską podczas Madrid Fusión, jednego z największych i najbardziej prestiżowych międzynarodowych szczytów gastronomicznych na świecie publikujemy na str. 46-47 „Restauracji”.


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail