Przedstawiamy DineART
 

 
Przedstawiamy DineART

2018-08-29

DineART - impresjonizm, kubizm, pop art, sztuka, emocje… Rusza nowy projekt, który wprost łączy sztukę z estetyką użytkową: unikalny, pionierski koncept opisujący doświadczenie i doznania wokół stołu, o których decyduje więcej elementów niż tylko samo danie. Mecenasem projektu jest firma Dajar. Inauguracja odbędzie się już 5 września 2018 r. w Folwarku Łochów pod Warszawą, gdzie spotka się ponad 200 przedstawicieli polskiej sceny gastro.   

dineart claim 1920x1080 PL

Misja projektu to edukacja i rozwój rynku w zakresie stylizacji i sztuki wokół stołu oraz promocja osób, którzy tworzą te doznania. Zakłada on cykl wydarzeń, działań i spotkań oraz kompleksową współpracę z ekspertami w zakresie estetyki stołu: szefami kuchni, stylistami, sommelierami, florystami oraz reżyserami przyjęć.
„Jak myśleć dziś o tym, czego kilka dekad temu chcieli słynni awangardziści, a mianowicie - jak wpuścić sztukę do codziennego życia i pozwolić jej działać? Jak wykorzystać potencjał kreatywny dzisiejszych młodych malarzy i designerów?” Według kuratorki sztuki - Anny Theiss, która objęła opieką merytoryczną program wydarzenia „DineART to projekt, który wytycza nowy kanon w myśleniu o sztuce w kontekście stołu i kultury jedzenia. To przyjrzenie się różnym formom i mediom - od performansu, przez instalacje, po formy rzeźbiarskie - i pokazanie jak praktycznie mogą odnaleźć się one w kontekście wspólnoty ludzi jedzących posiłek. Dla środowiska biznesowego z branży Horeca to również zestaw praktycznych narzędzi, jak zaprosić sztukę i design do współpracy, która będzie owocowała dla klientów doświadczeniem w zupełnie nowym standardzie”.
Dania wybitnych szefów kuchni serwowane na pięknej zastawie mogą być dziełem sztuki. Odpowiednia aranżacja kolacji i przyjęcia to często przeżycie z pogranicza sztuki. Idąc dalej, perfekcyjny serwis wykonany przez „tańczących” kelnerów można określić mianem „performance”, a nawet sztuki. „Używając dość odważnie tej nomenklatury chcemy podkreślić, że jedzenie z coraz większą siłą nabiera nowego, ambitnego, już nie tylko praktycznego znaczenia. Podjęliśmy temat na szeroką skalę, ponieważ uważamy, że zrozumienie większych oczekiwań odbiorców i zwrócenie baczniejszej uwagi na estetykę wokół stołu zapewni polskim restauracjom i organizatorom przyjęć przewagę rynkową, a co za tym idzie rozwój ich biznesu”, podkreśla Adam Fecenec, Horeca Manager, Dajar. 

Wydarzenie inaugurujące projekt DineART odbędzie się 5 - 6 września 2018r. w scenerii Folwarku Łochów. Zostało ono zaplanowane w dwóch odsłonach: strefie merytorycznej (warsztatowo-ekspozycyjnej) oraz wieczornej Gali. W trakcie części merytorycznej zaproszeni Goście wezmą udział w panelach dyskusyjnych, będą mieli okazję poznać ekspertów i trendsetterów w zakresie: roli sztuki w biznesie i budowaniu wartości dodanej branży hospitality, kulturotwórczego aspektu gastronomii, trendów, wydarzeń generujących mocne wrażenia związane z posiłkiem… W dyskusjach wezmą udział m.in. Agnieszka Kręglicka, Marcin Koch, Ewa Malika Szyc-Juchnowicz, Oliwia Gede-Niewiadomska, Wojciech Zbroja... Uczestnicy będą też mogli posłuchać wykładów tych, którzy na co dzień przywiązują ekstremalną uwagę do budowania doświadczeń wokół stołu, to m.in.: Marta Bradshaw, Paweł  Kałużny. Na scenie z prelekcją stanie również wyjątkowy gość pochodzący z Japonii i żyjący w  Barcelonie – projektant Hiroshi Tsunoda.
Sylwetki postaci zaangażowanych w projekt można poznać na stronie www.dineart.pl

Partnerami Artystycznymi wydarzenia zostali magazyn Kukbuk, School of Form oraz magazyn Dobre Wnętrze. Zaangażowani przez nich styliści stworzą inspirujące stoły modelowe, dając możliwość bezpośredniego obcowania ze sztuką, a także wprowadzą gości w kolejne odsłony wybranych kierunków w sztuce podczas wieczornej gali.
O kulinarną odsłonę sztuki podczas kolacji zadbają: Sylwia Stachyra (zwyciężczyni programu „Top Chef” 2018), Łukasz Budzik (szef kuchni restauracji Mennicza Fusion we Wrocławiu) oraz Marcin Filipkiewicz (szef kuchni restauracji Hotelu Copernicus***** w Krakowie), a także gospodarz wydarzenia - Mateusz Gazda (szef kuchni restauracji Folwarku Łochów).
Wieczorna Gala, utrzymana w formie pokazu mody, będzie miała trzy odsłony koncentrujące się na trzech wyrazistych kierunkach sztuki: Impresjonizm, Kubizm, Pop art. Do jej zaprojektowania zaproszono zespoły eksperckie (szef kuchni, sommelier, stylista, reżyser) przygotowujące poszczególne akty kolacji. Każdy element kolejnej odsłony wieczoru tj. serwowane dania, wina, aranżacja stołów, muzyka, światło będzie korespondował z danym kierunkiem sztuki.  
Wydarzenie inaugurujące DineART ma charakter zamknięty, ale organizatorzy przewidzieli 10 zaproszeń do sprzedaży otwartej. Sprzedaż rusza dwa tygodnie przed wydarzeniem, czyli 22 sierpnia 2018 r. Program wydarzenia i kolejne szczegóły dostępne są na stronie www.dineart.pl

Mecenas projektu: Dajar Horeca
Mecenasem projektu jest firma Dajar - lider dystrybucji produktów AGD, mebli ogrodowych oraz profesjonalnych artykułów dla branży Horeca w Europie Środkowo-Wschodniej, obecny na rynku od 1989 r. Szeroka oferta produktów do kuchni i jadalni jest regularnie rozbudowywana w oparciu o współpracę z największymi na świecie producentami, m.in. Luminarc, Disney, Arcuisine, oraz dzięki bogatemu portfolio marek własnych, takich jak AMBITION, Patio i wielu innych.


Koncept i koordynacja projektu: MADE Restaurant
Autorem konceptu oraz programu merytorycznego jest Made Restaurant.  To zespół wyspecjalizowany w budowaniu przewagi rynkowej klientów i rozwoju ich biznesu w branży Horeca. Pracuje z restauracjami indywidualnymi i hotelowymi, dostawcami, producentami. Specjalizuje się w kreowaniu kampanii marketingowych, wydarzeń oraz projektów edukacyjnych i doradczych w branży Horeca.

Kolację przygotowują:
Sylwia Stachyra (Zdobyła szerokie, międzynarodowe doświadczenie, współpracując m.in. z Gordonem Ramsayem w jego restauracji Savoy Grill w Londynie. Zwyciężczyni programu „Top Chef” 2018.)
Łukasz Budzik (Szef kuchni restauracji Mennicza Fusion we Wrocławiu, zwycięzca w dwóch kategoriach 9. Edycji Wine & Food Noble Night. Stażował m.in. w trzygwiazdkowej restauracji Guy Savoy w Paryżu. Zebrał też inne ekscytujące doświadczenia – stanowisko szefa kuchni w hotelu InterContinental Doha the City w Katarze, finał programu „Top Chef” oraz udział w „Hell’s Kitchen”.)
Marcin Filipkiewicz (Szef kuchni restauracji Hotelu Copernicus***** w Krakowie, zdobywca wielu prestiżowych tytułów: Szef roku Gault&Millau Polski Południowej 2015, laureat Hermesa Poradnika Restauratora 2016, Prix au Chef de L’Avenir 2017. Współtwórca kolacji Flora i Fauna w projekcie Dr Irena Eris Tasty Stories.)
Mateusz Gazda (Szef kuchni restauracji Folwarku Łochów. Młody, ambitny, pełen pasji i zaangażowania.)


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail