Weekend majowy, czyli sezon na piwo o smaku jeżyn
 


Weekend majowy, czyli sezon na piwo o smaku jeżyn

2014-04-29

Polacy nie przestają poszukiwać oryginalnych i lokalnych smaków. Po boomie na piwa z małych, regionalnych browarów, tegorocznym hitem będą piwa smakowe i piwne specjalności. To właśnie sprzedaż tych, dotąd niszowych produktów, rośnie najszybciej – mimo iż „jasne pełne” cały czas jest najczęstszym gościem na polskich stołach.

Piwo_przeglad

Rebel_KolendraPiwo z dodatkiem kolendry, piwo z sokiem z mirabelek czy piwo o smaku jeżyn – wszystkie te produkty kupujemy już nie tylko w specjalistycznych sklepach dla pasjonatów, lecz także w popularnych super- i hipermarketach. Przykładowo, spośród 400 marek i gatunków piw dostępnych w sklepach Tesco, 50 to piwa smakowe, a 70 to tzw. specjalności piwne. Co kryje się za tymi pojęciami? Specjalności to oryginalne produkty, które powstają m.in. dzięki tradycyjnym metodom fermentacji czy zastosowaniu specjalnych gatunków chmielu. Piwa smakowe z kolei swój charakter zawdzięczają „niepiwnym” dodatkom, takim jak soki owocowe czy przyprawy. I właśnie te dwie grupy piw wydają się być skazane na sukces w „chmielowym” sezonie 2014, który rozpoczyna się majowym długim weekendem. Piwa smakowe, ze względu na słodycz zawartą w owocach świetnie komponują się deserami i to nie tylko owocowymi, lecz także tymi przyrządzanymi na bazie czekolady. Mogą też być podawane jako aperitif do wytrawnych przekąsek i owoców morza.

„Rynek piw smakowych i specjalności wciąż rośnie i dostarcza koneserom piwa nowych wrażeń. Od początku tego roku wprowadziliśmy do oferty już 11 nowych produktów” – mówi Wojciech Tadla, odpowiedzialny w Tesco za kategorię piw. „Polacy są otwarci na nowe smaki. Zaskakujący jest fakt, że mężczyźni chętniej sięgają po radlery, czyli połączenie piwa z lemoniadą, zaś kobiety coraz częściej wybierają ciemne, mocniejsze portery ze względu na wysoką słodycz, pochodzącą najczęściej od użytych słodów palonych.”

Rebel_Podwojnie_ChmieloneModę na piwne specjalności zapoczątkowały małe, regionalne browary, rozsiane po polskich miastach i miasteczkach. Dziś ich produkty kupimy w sklepach w całym kraju. Przykładami piw dostępnych w ogólnopolskiej sieci Tesco niech będą „Magnus” z Browaru Jagiełło w Chełmie, „Wiśnia w piwie” z Browaru Kormoran w Olsztynie czy „Bojan” z zabytkowego, odrestaurowanego i uruchomionego w 2013 r. browaru w Bojanowie. Potencjał piwnych specjalności i piw smakowych dostrzegli już także wszyscy duzi producenci piwa w Polsce. Przykładem może być Carlsberg Citrus, czyli piwo z napojem o smaku limonkowym, „Kolekcja Specjalności Książęcego” Kompanii Piwowarskiej lub też trzy warianty Żywca: Bock, Marcowe i Białe. Tesco z kolei ma w swojej ofercie markę na wyłączność – piwa Rebel, który powstają w piotrkowskim Browarze Cornelius. W tym roku pojawiły się trzy nowe warianty – Rebel Podwójnie Chmielony, Pszenica Dubeltowa i Kolendra. „Każdy z produktów jest niepowtarzalny smakowo i nie ma swojego odpowiednika na rynku” – mówi Wojciech Tadla. Innym debiutantem jest Triple Blonde, piwo typu belgijskiego, dostępne na wyłączność w Tesco.

Kolejną tegoroczną nowością są piwa zza wschodniej granicy – wcześniej niemal nieobecne na polskim rynku. Piwa z Ukrainy, Litwy i Rosji cieszą się popularnością nie tylko dzięki smakom, lecz także oryginalnym opakowaniom – przykładem może być litrowa krachla, czyli butelka z zamknięciem kabłonkowym litewskiego żytniego piwa Boiko Alus czy litrowa puszka piwa Zatecki Gus, produkowanego w Rosji, ale z dodatkiem… czeskiego chmielu.


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail