Sfinks odnotował ponad 700 tysięcy złotuch zysku netto i 4 miliony złotych EBITDA w pierwszym kwartale tego roku
 
Sfinks odnotował ponad 700 tysięcy złotuch zysku netto i 4 miliony złotych EBITDA w pierwszym kwartale tego roku

2014-05-19

Grupa Sfinks Polska - do której należą sieci restauracji Sphinx, Chłopskie Jadło i WOOK - osiągnęła w pierwszym kwartale 2014 r. skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 41,17 milionów złotych oraz zysk netto na poziomie 739 tysięcy złotych, co oznacza poprawę o 2,3 milionów złotych w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

2014-05-16_Sphinx_CH_Janki

Jednocześnie EBITDA grupy Sfinks Polska na koniec marca bieżącego roku wyniosła 4,04 miliona złotych wobec 1,5 miliona złotych w I kw. 2013 r. Poprawa wyników grupy to efekt systematycznie rosnącej rentowności operacyjnej biznesu Sfinksa. Ze względu na zmiany w umowach z franczyzobiorcami w I kwartale 2014 r. z konsolidacji zostało wyłączonych 11 lokali franczyzowych, które w tym okresie wypracowały 3,26 mln zł przychodów ze sprzedaży gastronomicznej. Sprzedaż gastronomiczna we wszystkich lokalach sieci w I kwartale 2014 r. wyniosła 42,35 mln zł, co oznacza wzrost o 11,3 procent wobec obrotów sprzed roku. – Jesteśmy zadowoleni z rezultatów minionego kwartału: dodatni wynik netto, 30-procentowy wzrost zysku brutto na sprzedaży, poprawą EBITDA o 2,55 milionów złotych i poprawą innych kategorii operacyjnych w pierwszym kwartale świadczą o tym, że nasz biznes działa coraz bardziej efektywnie. Wzrost rentowności to rezultat działań w wielu wymiarach – mówi Sylwester Cacek, prezes zarządu Sfinks Polska. – Począwszy od oferty i jakości usług, poprzez odpowiednią politykę inwestycyjną i przekształcenia w strukturze sieci restauracji, po poprawę efektywności kosztowej na poziomie lokali i grupy. Dzięki temu dysponujemy coraz sprawniejszym mechanizmem biznesowym, co w powiązaniu z silną pozycją na rynku restauracji pozwala nam optymistycznie myśleć o przyszłości

W pierwszym kwartale 2014 roku Sfinks przeprowadził kolejny etap zmian w strukturze sieci. Dotyczyły one między innymi przekształceń pięciu restauracji franczyzowych, na które inwestycje ponosił Sfinks Polska - na operatorskie. W efekcie na koniec marca w grupie Sfinks funkcjonowały dwie restauracje własne, 91 restauracji operatorskich oraz 16 franczyzowych. Dodatkowo w pierwszym kwartale część restauracji franczyzowych na skutek zmian w umowach z franczyzobiorcami zostało wyłączonych z konsolidacji. W rezultacie na dzień 31 marca spośród 16 restauracji działających we franczyzie konsolidowanych jest pięć lokali.
W pierwszym kwartale spółka otworzyła nową restaurację Sphinx w podwarszawskim centrum handlowym Janki, wyprowadzając się jednocześnie ze starego miejsca w tej galerii. Nowy lokal jest dużo większy od poprzedniego i znajduje się w lepszym punkcie. Restauracja zyskała też nowy wystrój i aranżację przestrzeni. Sala została podzielona na kilka stref. Pojawiły się udogodnienia dla rodzin z dziećmi – przestronne miejsce zabaw i parking dla wózków. Po zakończeniu I kwartału – już w kwietniu – przeniesiony i na nowo zaaranżowany został także Sphinx w galerii Blue City w Warszawie.

W tym roku na mapie zasięgu Sfinks Polska pojawią się kolejne restauracje. Nowe lokale pod szyldem Sphinx zostaną otwarte między innymi w centrum handlowym Alfa w Białymstoku, przy podwarszawskim węźle komunikacyjnym w miejscowości Zakręt, a także w stołecznym Błękitnym Wieżowcu przy pl. Bankowym. Spółka prowadzi też rozmowy w sprawie następnych inwestycji operatorskich i franczyzowych.

Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail