Polacy na Cukierniczych Mistrzostwach Świata w Mediolanie
 
Polacy na Cukierniczych Mistrzostwach Świata w Mediolanie

2015-03-04

Jesienią tego roku, podczas The World Trophy of Pastry, Ice Cream and Chocolate w Mediolanie, zmierzą się najlepsi cukiernicy z całego świata. Nie zabraknie tam także reprezentacji z Polski.

pws-2015-01d-82

Uczestnictwo Polaków w tak prestiżowym konkursie potwierdza ich profesjonalizm oraz pozwala zaprezentować zdobywane latami umiejętności. Nasz kraj reprezentować będą: Jerzy Łukasik z krakowskiego Słodkiego Wierzynka, Ryszard Wawrzyniak z Cukierni Jana Kachlickiego z Grodziska Wielkopolskiego oraz Rafał Macała z krakowskiej Galerii Tortów Artystycznych. Trenerem ekipy jest Sebastian Szmyd - główny technolog Master Martini Polska.
Oficjalnej prezentacji polskiego zespołu dokonano podczas targów Expo Sweet w Warszawie. Cukiernicy na oczach widzów wykonali rzeźby z czekolady, karmelu i dragantu.

Możliwość reprezentowania Polski w Cukierniczych Mistrzostwach Świata to dla nas zaszczyt, ale przy tym i ogromne wyzwanie. Została doceniona nasza pasja i lata doświadczenia, ale też postawiono nam poprzeczkę na bardzo wysokim poziomie. W nadchodzących miesiącach czeka nas naprawdę wiele pracy. Będziemy skupiać się nad warsztatem, poszukiwać nowych rozwiązań i tworzyć kreatywne koncepcje tak, by na zawodach zaskoczyć jury i reprezentantów pozostałych państw – komentuje Jerzy Łukasik, który na co dzień jest szefem cukierni w Słodkim Wierzynku.

Reprezentacja została wybrana nieprzypadkowo. Firma Master Martini bacznym okiem obserwowała cukierników z całego kraju, oceniając ich dotychczasowe osiągnięcia i predyspozycje. Założeniem było wybranie ekspertów, dla których praca jest prawdziwą pasją, a tworzone przez nich wyroby cechują się niesztampowym podejściem do sztuki cukiernictwa. Każdy z członków zespołu, ze względu na swoją codzienną pracę, specjalizuje się w odmiennym segmencie cukiernictwa artystycznego. Podczas Mistrzostw Jerzy Łukasik wykona rzeźbę z dragantu i lodową kompozycję, Rafał Macała stworzy eksponat z karmelu oraz tort, a Ryszard Wawrzyniak statuę z czekolady oraz dwa rodzaje pralin. Na realizację zadań uczestnicy będą mieli zaledwie 7 godzin.

Przygotowania do zawodów to czas wytężonej pracy. Konkurs ma ściśle określone ramy, wymaga wielu poświęceń, skupienia i ogromnej kreatywności. Cukiernicy ćwiczą indywidualnie każdego dnia, a 2 razy w tygodniu spotykają się podczas wspólnych treningów. Wybraliśmy najlepszych specjalistów, którzy będą godnie reprezentować Polskę. Nobilitacja jaką otrzymali motywuje ich do niewiarygodnej pracy. Już teraz tworzą dzieła i kompozycje na najwyższym poziomie, a przecież zostało im jeszcze kilka miesięcy na dalsze doskonalenie swoich umiejętności – mówi Sebastian Szmyd z Master Martini Polska.

Mistrzostwa odbędą się podczas Targów HOST, które są najważniejszym europejskim wydarzeniem w branży Horeca. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Włoska Federacja Cukierników, Lodziarzy i Mistrzów Czekolady (FIP). Docelowo Mistrzostwa mają stać się jednymi z najważniejszych w branży.

Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail