Foodies, czyli kto?
 


Foodies, czyli kto?

2015-04-15

Kim tak naprawdę są foodies, wszechobecni w sieci we wszystkich zakątkach świata? W listopadzie 2014 r. Sopexa przeprowadziła badanie „Foodies Survey”. Poniżej przedstawiamy obraz tej nowej społeczności, jaki wyłonił się z tego badania.

pws-2015-04a-56

W ciągu ostatnich lat obserwujemy zarówno w mediach tradycyjnych, jak i w sieci niegasnący entuzjam, jakim cieszą się wśród konsumentów gastronomia i trendy kulinarne. To prawdziwy fenomen socjologiczny. Dowodem na to jest stale rosnąca obecność pasjonatów żywności w komunikacji internetowej, tzw. foodies.

Korzystając ze swojego wieloletniego doświadczenia oraz wychodząc naprzeciw potrzebom firm i instytucji szukających informacji dotyczących profilu oraz sposobu zachowania tej nowej grupy liderów opinii, Sopexa - międzynarodowa agencja marketingu i komunikacji – zainicjowała i przeprowadziła bezprecedensowe międzynarodowe badanie.

W ankiecie, za pośrednictwem mediów społecznościowych, blogów i najbardziej nośnych lokalnych stron internetowych, wzięło udział 3400 foodies z 6 krajów – Niemiec, Francji, Chin, Wielkiej Brytanii, Japonii i USA. Poza tym, że wszyscy foodies lubią jeść, są ciekawi i otwarci na kuchnie świata, to jednak różni ich specyfika regionu świata, z którego pochodzą.

Wyniki badania dowodzą, że pomimo efektów globalizacji, nawet ten sam rodzaj pasji może być rozwijany wróżnorodny sposób. To dobra wiadomość, ponieważ to właśnie w niuansach ukryte jest kulinarne bogactwo świata. Każdy kraj ma swoich foodies.

Foodies w różnych krajach reprezentują różne grupy wiekowe

- Średnia wieku foodies we wszystkich krajach to 33 lata.
- Francuscy foodies są młodsi w porównaniu do foodies z innych krajów. Ich średnia wieku wynosi 39 lat.
- Amerykańscy foodies są najstarsi, bo ze średnią wieku 53 lata
- Najmłodszą grupę stanowią foodies z Chin (29 lat)

Food & Digital: każdy ma inne upodobania

- Blog niekoniecznie jest narzędziem nr 1 dla foodies
- 24% foodies z Chin prowadzi własny blog kulinarny jako wyraz pasji gotowania
- Blog jest narzędziem komunikacji dla 13% foodies z Francji
- W Niemczech zaledwie 4% foodies to blogerzy.
- Na co dzień foodies są bardzo aktywni w mediach społecznościowych
- Aż 92% foodies z Chin, 76 % z Francji i 72% z Wielkiej Brytanii dzieli się informacjami, obdarowuje lajkami i hejtami na temat produktów, trendów, praktycznych wskazówek kulinarnych
- Korzystają oni głównie z Facebooka, ale również z innych mediów społecznościowych, takich jak Twitter oraz, w zależności od kraju, Instagram (Wielka Brytania i Francja), WeChat i Weibo (Chiny), Pinterest (USA i Francja), Line et Mixi (Japonia)

Foodies w kuchni

- Prawie każdy foodie gotuje codziennie dla rodziny.
- To, co wyróżnia europejskich foodies, a szczególnie francuskich, to gotowanie dla gości: robi to 59% foodies z Francji, 50% z Anglii oraz 48% z Niemiec
- Wyniki w tym obszarze zachowań w powyższych krajach przewyższają statystyki zebrane w pozostałych państwach, zwłaszcza w Japonii, gdzie tylko 5% foodies przygotowuje jedzenie dla gości, a większość preferuje wyjścia do restauracji.
- Jeśli chodzi o częstotliwość jadania w restauracjach – najczęściej preferują to Anglicy (84%) i Chińczycy (81%), i to co najmniej raz na dwa tygodnie.
- Tymczasem 2/3 francuskich foodies chodzi do restauracji nie częściej niż raz w miesiącu.

Co i kogo pociąga najbardziej?

- 89% ankietowanych deklaruje przywiązanie do tradycyjnej kuchni ich kraju. Jednocześnie podobna liczba foodies jest zainteresowana kuchniami świata.
- Na pytanie: Która z kuchni świata interesuje Pana/Panią najbardziej?, otrzymaliśmy następujące odpowiedzi: Kuchnia włoska (78%) – zdecydowany lider w głosowaniu, z wyjątkiem Chińczyków, którzy preferują kuchnię francuską (70%).
- Poza tym: Francuzów pociąga bardzo kuchnia indyjska. Kuchnia hiszpańska i tajska ma najwięcej swoich wielbicieli w Wielkiej Brytanii i Japonii. Amerykanie przyznają się, że mają słabość do kuchni meksykańskiej, a Niemcy okazali się amatorami kuchni greckiej.

Sopexa Foodies Survey to badanie przeprowadzone w listopadzie 2014 roku wśród 3400 przedstawicieli społeczności foodies w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Chinach, Japonii oraz USA, zrealizowane przez agencję Sopexa i jej ekspertów w dziedzinie marketingu 2.0 działających w ramach wewnętrznej struktury Digital Factory.

Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail