Sfinks zanotował 10,9 mln zł EBITDA w pierwszym półroczu 2015 r.
 

 
Sfinks zanotował 10,9 mln zł EBITDA w pierwszym półroczu 2015 r.

2015-08-17

Spółka Sfinks Polska, do której należą sieci restauracji Sphinx, Chłopskie Jadło i WOOK w drugim kwartale 2015 r. zanotowała wynik EBITDA na poziomie 4,6 mln zł, co oznacza wzrost o 51 proc. r/r.

SfinksEbida

Od kwietnia do czerwca br. Sfinks Polska zwiększył również o 166 proc. r/r jednostkowy zysk na działalności operacyjnej, który wyniósł 2,5 mln zł. Od początku roku kalendarzowego spółka otworzyła sześć nowych restauracji i zaraportowała podpisanie kolejnych trzynaście umów na nowe lokalizacje. Spółka podtrzymała prognozy ogłoszone w strategii, która przewiduje średni zwrot z inwestycji w restauracje nie niższy niż 30 procent. Sfinks w II kwartale 2015 r. ponownie zanotował zysk netto na poziomie jednostkowym, tym razem w wysokości 1,8 mln zł, podczas gdy przed rokiem było to 54 tys. zł, uzyskując jednostkowe przychody ze sprzedaży na poziomie 41,5 mln zł wobec 40,2 mln zł wygenerowanych w porównywalnym okresie 2014 r. – Systematycznie realizujemy koncepcję rozwoju zaprezentowaną pod koniec ubiegłego roku w strategii na lata 2015-2020, co przekłada się na coraz lepsze wypracowywane przez nas wyniki – komentuje Sylwester Cacek, prezes zarządu Sfinks Polska. – Tylko w pierwszym półroczu EBITDA spółki wyniosła prawie 10,9 mln zł. Liczę, że osiągane wyniki pozwolą uruchomić w najbliższych miesiącach większą liczbę restauracji niż 19 wymienionych w raporcie, wziąwszy pod uwagę kolejne zakończone negocjacje.

Sfinks Polska otwiera nowe lokale o wysokim potencjale, których od początku roku przybyło sześć, w tym pięć restauracji Sphinx - w Kołobrzegu, Warszawie, Krakowie, Jastarni i Lublinie oraz jeden lokal Chłopskiego Jadła w Poznaniu. Spółka zawarła też nowe umowy franczyzowe umożliwiające otwarcie restauracji w Gnieźnie, Stargardzie Szczecińskim i Krakowie. Podpisane są już także umowy na otwarcia kolejnych restauracji operatorskich m.in. w Malborku - w pobliżu zamku, Sopocie - ul. Dworcowa róg Monte Cassino, warszawskim CH Factory Ursus, Wrocławiu – Dworzec Główny PKP, Bydgoszczy - CH Zielone Arkady.

Jak wynika z badań zrealizowanych przez TNS Polska na rzecz Sfinks Polska zadowolonych z wizyt w restauracjach Sphinx jest 98 proc. klientów. Oznacza to wzrost w porównaniu do 2013 roku, gdy odsetek usatysfakcjonowanych gości wynosił 89 proc. Ponadto w ostatnich latach zwiększyła się liczba klientów odwiedzających restauracje Sphinx regularnie, tj. co najmniej raz w miesiącu. W tym roku deklarowało tak 62 proc. badanych, gdy w roku 2013 było to tylko 53 proc. Ponad połowa gości restauracji Sphinx (56 proc.) przyznaje, że chciałaby odwiedzać lokale tej sieci częściej. Wyniki badań wskazują, że w porównaniu do roku 2013 restauracjom Sphinx znacznie przybyło lojalnych klientów, czyli osób przywiązanych do marki i deklarujących chęć odwiedzania restauracji w ciągu najbliższego miesiąca. Obecnie do tej grupy należy 51 proc. gości Sphinxa, gdy przed dwoma laty odsetek ten wynosił 28 proc.

Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail