Młodzież zdobywa rynek pracy od kuchni
 

 
Młodzież zdobywa rynek pracy od kuchni

2013-12-06

Karol Karpiak i Karolina Węgrzyn z Rybnika to tegoroczni laureaci prestiżowego, ogólnopolskiego konkursu kulinarnego „Zgotuj Sobie Sukces”. Finał 5. edycji konkursu organizowanego przez MAKRO Cash&Carry odbył się 15 listopada w Warszawie. Do Rybnika młodzi kucharze wrócili z nagrodą pieniężną – 10 tys. zł i nagrodami dla szkoły i nauczyciela, ale też z wizją dalszej kariery zawodowej. Oboje są przekonani, że profesja mistrza kuchni jest w dzisiejszych czasach, bezlitosnych dla młodych ludzi dopiero wchodzących na rynek pracy, dobrym i pewnym rozwiązaniem.

01

02

Każdy młody kucharz marzy o tym, aby zwieńczeniem jego kariery był własny lokal. Jednak droga na ten kulinarny szczyt jest dość daleka i wymagająca. Młodzi ludzie na początku swojej kulinarnej podróży, powinni czuć wielką pokorę do tego zawodu – przestrzega Robert Sowa, kucharz i celebryta. Ważna jest też chęć ciągłej nauki i rozwoju. Bycie dobrym kucharzem to długa i ciężka praca. Karolina i Karol z Rybnika są świadomi tego, co ich czeka i wykazują dojrzałość w wyborze dalszej drogi zawodowej. Tuż po otrzymaniu nagrody głównej Karol Karpiak podkreślał: To, że dzisiaj zwyciężyliśmy, nie oznacza, że mamy spocząć na laurach i nie pracować nad swoimi umiejętnościami. A okazję ku temu już mają ‒ jako zwycięzcy prestiżowego konkursu kulinarnego dołączą do reprezentacji Polski, która przygotowuje się do kolejnej, międzynarodowej olimpiady kulinarnej w Erfurcie w 2016 roku. To za kilka lat. Wcześniej oboje wezmą udział w konkursie organizowanym przez Roberta Sowę w ramach Międzynarodowych Targów Gastronomicznych EuroGastro w Warszawie w 2014 r.

03

04

Zgodnie z opinią Grzegorza Kazubskiego, szefa Centrum HoReCa przy MAKRO Cash&Carry, inicjatora i organizatora konkursu – projekty takie, jak „Zgotuj Sobie Sukces” to przede wszystkim giełda talentów i możliwość zaprezentowania swoich kompetencji. Często już na tym etapie otwierają się pierwsze drzwi do kariery zawodowej. Zgadza się z nim Robert Sowa. – Konkursy kulinarne dają młodym ludziom możliwość sprawdzenia samych siebie, poznania największych autorytetów, wyłaniają wybitne talenty kulinarne, młodych i zdolnych kucharzy. Są również formą uaktywnienia młodego pokolenia i zachęcenia ich do rozwoju zawodowego i do poszukiwania nowych trendów we współczesnej gastronomii. Potwierdzają to laureaci z Rybnika. Karol Karpiak zainspirowany jest obecnie ruchem slow food, który polega między innymi na uszanowaniu sezonowości produktów, ochroną tradycji różnych regionów. W gotowaniu inspiruje mnie także to, że czasem zwykły ziemniak potrafi zaskoczyć swoim naturalnym smakiem. – opowiada Karol.

Młodzi kucharze potrafią zaskoczyć finezją i pomysłowością. Wyznacznikami ich pracy są innowacyjność i umiejętność twórczego łączenia składników i smaków. O tym, dlaczego wybrali zawód kucharza jako swoją przyszłość, zdecydowały pasja i miłość do gotowania. Cieszy mnie, gdy innym smakuje to, co gotuję. Prawdziwym szczęściem jest pracować zawodowo w tym, co się kocha i zarabiać w taki sposób na życie. Ludzie jedli i zawsze będą jeść. – mówi Karolina. Podobnego zdania jest jej kolega ze szkoły – Gotowanie sprawia mi przyjemność. Jestem zdania, że jeśli praca jest twoim hobby, to nigdy nie przepracuje się ani jednego dnia. – mówi Karol Karpiak.
Polski rynek gastronomiczny jest jednym z najszybciej rozwijających się, co powoduje, że wykształcony kucharz będzie w najbliższych latach najbardziej poszukiwanym fachowcem. – prognozuje Robert Sowa. – Poza tym moda w Polsce na jedzenie poza domem staje się coraz bardziej popularna. Uważam, że w najbliższym czasie będzie ona rosła i nawet śniadania będziemy jadać poza domem. Grzegorz Kazubski, który był kiedyś szefem kuchni w Kancelarii Prezydenta RP zauważa, że kucharze są dziś postrzegani jako ciekawa grupa społeczna, która ma coś do zaoferowania. Znacząco wzrósł prestiż naszego zawodu – zauważa Kazubski – zawdzięczamy to między innymi mediom i kucharzom – celebrytom.

Co takiego ciągnie młodych do kuchni? Oni sami mówią, że chęć uszczęśliwiania innych, chęć robienia tego, co sprawia im przyjemność, odrywa od codzienności i przenosi do magicznego świata smaków i kolorów. Kuchnia to też smakowanie życia, poznawanie innych kultur, przestrzeni geograficznych, ludzi. – mówi Natalia Ostrowska, laureatka 4. edycji „Zgotuj Sobie Sukces”. Doświadczeni kucharze potwierdzają, to, co młodzi ludzie instynktownie wyczuwają. W zawodzie kucharza najpiękniejsza jest możliwość tworzenia niepowtarzalnych smaków, poznawania tożsamości kulinarnej innych krajów. Ciągłe poszukiwanie smaku doskonałego. – podsumowuje Robert Sowa.

Konkurs kulinarny „Zgotuj Sobie Sukces” otworzył Karolinie i Karolowi z Rybnika drogę do wymarzonej kariery zawodowej. Laureaci nie marnują tej szansy i mimo zwycięstwa i związanej z nim euforii, wciąż codziennie chodzą do szkoły i krok po kroku zbliżają się do mistrzowskiego poziomu. Przed nimi jeszcze wiele lat ciężkiej pracy, ale i satysfakcji z radości, jaką swoimi kulinarnymi umiejętnościami potrafią sprawiać innym.

Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail