Pięć trendów kulinarnych
 


Pięć trendów kulinarnych

2014-02-07

Trendy w smakach 2014 to raport opublikowany przez ekspertów z McCormick i Kamis.

bar-238509

Od 2000 roku McCormick realizuje program Trendy w Smakach, projekt mający na celu wychwytywanie nowych trendów kulinarnych na świecie. Pierwszy polski raport Trendy w Smakach został ogłoszony przez markę Kamis w 2013 roku. Raport ma wpływać na sposób postrzegania kuchni we wszystkich zakątkach świata. W tym roku za cel twórcy postawili sobie opisanie smaków łączących ludzi w zglobalizowanym świecie. Jednym z takich trendów jest coraz większa fascynacja chili. – Gdziekolwiek nie spojrzeć, ludzie coraz bardziej doceniają całą gamę smaków i ostrości, których dostarcza im chili – mówi Magdalena Bartoszewicz, PR manager Kamis. – Coraz chętniej sięgamy po ostre przyprawy, mieszanki przyprawowe oraz pikantne składniki dań, takie jak papryczki Jalapeno czy pieprz Cayenne.

5 NAJWAŻNIEJSZYCH TRENDÓW


1 Obsesja chili: miłośnicy jedzenia na całym świecie poszukują mocnych smakowych wrażeń.
2 Masala na nowo: 5 minut kuchni indyjskiej – koniec z ograniczającą tradycją, czas na interpretacje na miarę nowoczesności.
3 Kompaktowość w kuchni: entuzjaści gotowania w miejskich kuchniach udowadniają, że w małych przestrzeniach również można wyczarować wielkie smaki, wykorzystując do maksimum dostępne zasoby.
4 Meksykańska ofensywa: meksykańskie potrawy i składniki zdobywają światowe stoły – w każdym zakątku świata konsumenci odkrywają nowe aspekty tych smacznych, a jednocześnie zwyczajnych potraw.
5 Brazylia wchodzi do gry: uwaga świata kieruje się coraz częściej w stronę kuchni brazylijskiej, a to z powodu uosabianych przez nią kuszących połączeń wpływów globalnych i narodowych.

5 NAJWAŻNIEJSZYCH DODATKÓW SMAKOWYCH


1 Aji Amarillo: pikantne żółte chili z Peru o owocowym smaku – dla odważnych.
2 Kaszmirska masala: często domowej roboty mieszanka przypraw z Indii Północnych, w której skład wchodzi kumin, kardamon, cynamon, czarny pieprz, goździki i imbir.
3 Herbata: już nie tylko do popijania – ten naturalny składnik coraz częściej stosowany jest w mieszankach przypraw, bulionach i marynatach.
4 Sos chamoy: połączenie przypraw pochodzące z Meksyku, sos sporządzony z moreli, limonek, chili i przypraw zdobywa coraz większą popularność w USA.
5 Mąka z manioku: znana też po prostu jako maniok lub tapioka – bezglutenowa alternatywa dla zwykłej mąki, a zarazem podstawowy produkt kuchni brazylijskiej, ceniona za różnorodność zastosowań.

Kamis
Jest wiodącą marką na rynku przypraw w Polsce, działającą od 13 lat. Od trzech lat Kamis jest związany z McCormick & Company, Incorporated. To globalny lider branży przypraw, z rocznym obrotem w wysokości 4 mld dolarów. Firma prowadzi działalność związaną z produkcją i dystrybucją przypraw, mieszanek ziołowych, dodatków smakowych i innych produktów dla branży spożywczej – sklepów detalicznych, producentów żywności i przedsiębiorstw gastronomicznych w ponad 110 krajach.

Trendy na 2014
Swój raport na temat trendów żywieniowych wydał jak co roku The National Restaurant Association.
W pierwszej piątce znajdują się owoce morza, mięso i inne produkty pozyskiwane z lokalnych źródeł. W tym roku należy zwrócić uwagę także na odwoływanie się do idei zrównoważonego środowiska, zdrowych posiłków dla dzieci i kuchni bezglutenowej. Na dalszych miejscach znalazło się np. ekstremalne podejście do zaopatrzenia restauracji (ogrody w restauracjach), pasta i kluski wykonane z innych zbóż niż pszenica. Trendy na ten rok obowiązują także w alkoholach. Popularne są piwo, wino i wódki produkowane lokalnie.

Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail