Wzrost przychodów, ale spadek zysków AmRestu
 
Wzrost przychodów, ale spadek zysków AmRestu

2014-03-18

Międzynarodowy holding notowany na GPW AmRest, zarządzający lokalami marek m.in. KFC, Pizza Hut, Starbucks i Burger King zanotował w 2013 r. 2,7 mld zł przychodów (wzrost o 14,6% rok do roku) i jedynie 6 mln zł zysku netto (spadek aż o 94%).

pizzahut

W 2013 roku spółka otworzyła 91 lokali i dziś posiada ich 740 w 12 krajach.

Wyniki finansowe za 2013 r. w znacznym stopniu obciążone były wydarzeniami o charakterze jednorazowym. Z jednej strony środki pozyskane z emisji obligacji pozwoliły wykupić mniejszościowe udziały spółki Restauravia, przez co AmRest stał się 100% właścicielem niezwykle dochodowych restauracji La Tagliatella. Z drugiej strony, ekspansja marki La Tagliatella na rynki międzynarodowe okazała się bardziej kosztowna, niż początkowo planowano.

AmRest w II połowie 2013 r. zauważył sporą poprawę trendów sprzedaży w Europie Środkowo-Wschodniej, co daje nadzieję na znaczne polepszenie wyników w kolejnych latach. Poprawa sprzedaży nastąpiła zwłaszcza w Hiszpanii. Duże nadzieje spółka wiąże również z rozwojem marek blue frog i KABB w Chinach, gdzie charakterystyczna jest dynamicznie rosnąca sprzedaż w połączeniu z ponadprzeciętnymi zyskami operacyjnymi.

W Polsce w 2014 roku AmRest planuje m.in. dwa nowe otwarcia restauracji Pizza Hut oraz ponowne otwarcie wrocławskiej Pizza Hut Magnolia po renowacji centrum handlowego. Marka nadal będzie realizowała strategię selektywnego wzrostu i gruntownych renowacji (siedem planowanych na 2014 rok)

- Patrząc w przyszłość, nie zamierzamy zwalniać tempa rozwoju i w 2014 r. otworzymy podobną liczbę restauracji, jak w roku poprzednim. Planujemy jednak zmiany w sposobie alokacji kapitału, aby poprawić naszą rentowność ROIC. Począwszy od 2014 r. będziemy inwestować 80% środków w restauracje przynoszące ponad 20% zwrotu na zainwestowanym kapitale. Z tego względu, portfel naszych restauracji najbardziej poszerzymy w Polsce oraz w Hiszpanii. Na pozostałe marki przeznaczymy około 20% środków – podkreśla w komunikacie giełdowym Henry McGovern, Przewodniczący Rady Nadzorczej AmRest.

Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail