Odsłona nowych wnętrz restauracji Belvedere
 
Odsłona nowych wnętrz restauracji Belvedere

2014-10-24

Restauracja Belvedere 17 września oficjalnie otworzyła nowe wnętrza i zaprezentowała najnowszą kartę menu.

Belvedere_-_wnetrza1

Budynek o ponad 150-letniej historii, w którym od blisko 20 lat mieści się restauracja Belvedere, to Nowa Oranżeria (nazywana też Palmiarnią lub Nową Pomarańczarnią). Zbudowany został z żeliwa i szkła w drugiej połowie XIX wieku – aby pomieścić powiększony, dzięki nabyciu od Radziwiłłów wielkiej kolekcji drzew pomarańczowych, zbiór roślin cieplarnianych.

Belvedere_-_wnetrza3

W 2014 r. wnętrze restauracji zostało poddane kapitalnemu remontowi. Nowy projekt wnętrza powierzono projektantowi i scenografowi operowemu i teatralnemu. Jest nim Boris Kudlička – współpracujący z artystami i instytucjami na całym świecie, projektant wnętrz, partner pracowni architektonicznej WWAA. Dzięki jego rozwiązaniom restauracja tak mocno wpisana w historyczne otoczenie. - Praca nad kształtem Belvedere to tylko część naszych wysiłków mających za celu przywrócenie Łazienkom świetności – opowiada Anna Woźniak-Starak, właścicielka Grupy Belvedere i dodaje –Część ważna, skupiona nie tylko na tym, by uszanować przeszłość parku, lecz również na tym, by stworzyć nową rzeczywistość”.

Belvedere_-_wnetrza4

Przewodni motyw charakteryzujący nowe wnętrze restauracji to dekoracyjna konstrukcja z cortenu, która tworzy rodzaj oparcia dla roślinności. Pośród koron egzotycznych drzew, w ścianie zieleni, pojawiło się sześć antresol skrywających kameralne balkony „gniazda”. Połączenie stalowej konstrukcji „siatki cortenowej” z żywą zielenią przypomina swoistą instalację w przestrzeni Oranżerii.

Na tle porośniętej gęstym mchem ściany, w samym sercu restauracji zainstalowany został bar. Zestawienie białego corianu z jakiego został wykonany, z rudym cortenem oraz zielenią, tworzy interesującą kompozycję rzeźbiarską.

Przestrzeń foyer wypełniają wielkie tafle lustra i egzotycznego drewna. Zabieg ten dzięki multiplikacji refleksów światła i kory rozmaitych drzew nadaje wnętrzu niecodzienny charakter. Zaproponowany przez Borisa Kudličkę dialog architektury, natury i designu jest znakiem nowego podejścia do wnętrza i jego odbioru.

Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail