Konsument w Restauracji
 


Konsument w Restauracji

2014-12-19

RAPORT

Badanie pokazało słabość polskiej gastronomii i bardzo niski poziom profesjonalizmu w prowadzeniu badanych restauracji.

pi4

Z naszego badania wyłania się obraz Polaka, który nie chodzi często do restauracji, a jak chodzi to wybiera zazwyczaj restaurację zlokalizowaną w pobliżu jego miejsca zamieszkania, będącą często sieciową pizzerią – mówi dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia. – Polacy chcą przede wszystkim chodzić do restauracji, w których można zjeść smaczny i świeży posiłek i w których jest czysto. Są to warunki, które spełniać powinna restauracja, do której klient chce wracać. Polski konsument jest coraz bardziej świadomy i – mając do wyboru szeroką gamę lokali – może być wybredny i z tej możliwości korzysta. Jeżeli konsument jest zadowolony z restauracji to do niej wraca oraz rekomenduje ją swoim znajomym, co jest niezwykle istotnym czynnikiem przy wyborze restauracji.

Badanie na temat „Konsument w restauracji” zrealizowane przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia przy współpracy z Katedrą Rynku, Marketingu i Jakości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie pokazało słabości polskiej gastronomii i  bardzo niski poziom profesjonalizmu w prowadzeniu badanych restauracji. Prawie połowa Polaków (48 procent) nie chodzi do restauracji. Pozostali bywają głównie w sieciowych pizzeriach (65 procent). Ponad połowa badanych wskazuje brak higieny (55 procent), nieświeże produkty (54 procent) i niesmaczne jedzenie (61 procent), jako elementy, które przeszkadzają im w czasie wizyt w restauracjach.

Na krytykę nie ma co się obrażać, a trzeba z niej wyciągnąć wnioski. Restauratorzy poddawani są krytyce w każdym momencie swojej działalności. Czystość w samej restauracji, jak i w jej toaletach to absolutny wymóg profesjonalnego podejścia w tej branży i odpowiedzialności za zdrowe żywienie gości restauracji. – Niestety elementy te, jak pokazało badanie, stanowią bardzo słabą stronę badanych restauracji – komentuje prof. Teresa Taranko, kierownik Katedry Rynku, Marketingu i Jakości w SGH. – Nieświeże produkty używane do przygotowania posiłków, na które skarży się ponad połowa ankietowanych konsumentów, to kolejny przejaw braku profesjonalizmu w podejściu do prowadzenia tego rodzaju biznesu. Oszczędności czynione kosztem zdrowia konsumentów to bardzo niebezpieczna i krótkotrwała koncepcja prowadzenia restauracji.

Konsumenci mają  subiektywne  preferencje co do stylu proponowanej kuchni czy charakteru wystroju wnętrza restauracji, ale ich oczekiwania wobec jakości i świeżości serwowanych posiłków mają obiektywny charakter – goście w restauracji chcą się czuć bezpiecznie. Poszukują tam także szeroko rozumianych pozytywnych doświadczeń. – Z badania wynika, że właściciele badanych restauracji przejawiają nikłe zainteresowanie estetyką przyjmowania swoich gości. Badani konsumenci wskazywali jako słabe strony ocenianych restauracji takie elementy jak nieprzyjemny zapach i zbyt głośną muzykę – dodaje prof. Teresa Taranko.


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail