Polacy walczą o tytuł najlepszego baristy na świecie
 
Polacy walczą o tytuł najlepszego baristy na świecie

2015-04-28

Sprawne przygotowanie kawy, nietuzinkowe pomysły jej podania oraz ujmująca osobowość – oto cechy idealnego baristy. W dniach 22-24 kwietnia, znani z serwowania na co dzień kawy w sieci kawiarni COSTA COFFEE oraz coffeeheaven, zmierzyli się w Mistrzostwach Regionalnych konkursu „Barista of the Year 2015”. Podczas zawodów wyłoniono najlepszą krajową ósemkę, która swoje umiejętności zaprezentuje już w maju podczas ogólnopolskiego finału. Konkurs organizowany jest przez CHI Polska – właściciela największej sieci kawiarni w kraju.

pws-2015-04b-19

Spośród wszystkich baristów z ponad 100 kawiarni COSTA COFFEE i coffeeheaven wyłoniono najlepszych, którzy w dniach 22-24 kwietnia zmierzyli się w dwóch emocjonujących konkurencjach regionalnego etapu konkursu „Barista of the Year 2015”. Pierwsza z konkursowych rywalizacji – Espresso Race – polegała na przygotowaniu w ciągu 2 minut jak największej liczby espresso według standardów marki. Jury oceniało zarówno szybkość, jak i jakość przygotowanych kaw. Druga konkurencja – Coffee  Master – to  już  nie  tyle czas,  co precyzja i jakość serwowanych napojów.  Każdy z  uczestników miał za zadanie przyrządzić cztery „klasyki gatunku” serwowane w sieci COSTA COFFEE, czyli: Espresso, Caffè Latte, Cappuccino oraz do wyboru Flat White lub Caffè Corto. Czas przeznaczony na zadanie to 8 minut. Podczas Mistrzostw Regionalnych zostało wyłonionych ośmiu najlepszych baristów. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele dwóch warszawskich i krakowskich, a także po jednym z wrocławskich, poznańskich, gdańskich i toruńskich kawiarni, należących do CHI Polska.

pws-2015-04b-20

pws-2015-04b-21

pws-2015-04b-22

Zwycięska ósemka Mistrzostw Regionalnych awansowała do krajowego finału konkursu „Barista of The Year 2015”, który odbędzie się w dniach 27-28 maja. Podczas pierwszego dnia ocenie podlegać będą przede wszystkim umiejętności techniczne baristów. W drugim dniu, konkurs będzie otwarty dla gości, a widzowie i jury będą podziwiać baristów w kolejnych zmaganiach: Espresso Race i Drink Dowolny. Kluczem do zwycięstwa będzie umiejętne połącznie przez uczestników szybkości, zręczności oraz kreatywności w tworzeniu kawowych kompozycji. Punktowana będzie oryginalność, technika przygotowania, wygląd drinków oraz oczywiście ich smak!

– To już dziesiąta edycja zawodów, podczas których celebrujemy sztukę parzenia kawy przez naszych najlepszych baristów. Wyjątkowe umiejętności, pasja i codzienne zaangażowanie naszych pracowników sprawiają, że Polacy tak chętnie odwiedzają kawiarnie COSTA COFFEE. Barista of the Year 2015 to dla uczestników tego konkursu ogromna dawka adrenaliny wynikająca z rywalizacji i szansa sprawdzenia się w wymagających konkurencjach – mówi Andrzej Jackiewicz, Dyrektor Zarządzający CHI Polska.

Zwycięzca polskiej edycji weźmie udział w międzynarodowym konkursie organizowanym przez COSTA COFFEE i będzie reprezentował nasz kraj w Finale Europejskim. Podczas ubiegłorocznego Finału Europejskiego, reprezentant z Polski, Dariusz Pieczara, zdobył nagrodę dla najlepszego Drinka Dowolnego.

Zwycięzca Finału Europejskiego będzie reprezentował Europę w zorganizowanym przez COSTA COFFEE finale Champion of Champions w Londynie, gdzie bariści corocznie od 2006 roku, mają okazję stanąć w szranki w kawowym turnieju i zawalczyć o tytuł najlepszego baristy na świecie.

Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail