Michał Zgud: Nowy szef kuchni restauracji delight
 

 
Michał Zgud: Nowy szef kuchni restauracji delight

2015-05-22

Restauracja deligh w czterogwiazdkowym hotelu andel’s Cracow ma nowego szefa kuchni i menu. Michał Zgud stworzył menu oparte na lokalnych, często sezonowych produktach.

pws-2015-04z-47

Nowa karta w restauracji delight zawiera pozycje kuchni międzynarodowej ze szczególnym uwzględnieniem regionalnych produktów, ale podanych w nowoczesnej formie. Do najciekawszych dań zaliczyć można pierogi z gęsiną czy polskimi rakami, gazpacho na bazie polskich pomidorów malinowych czy bieszczadzką jagnięcinę z Połoniny, gotowaną metodą sous vide. – Przygotowywanie mięsa w niskiej temperaturze sprawia, że jest ono delikatne i kruche – opowiada Michał Zgud, świeżo upieczony Chef de cuisine w hotelu andel’s w Krakowie, który nowe menu opracował wraz z sous chefem, Marcinem Sochą. - W mojej kuchni obowiązuje zakaz używania półproduktów. Baza to zawsze sól i pieprz, do tego zioła i naturalne wywary.

Nowością w restauracji delight będą też pozycje specjalne, zmieniające się co kilka tygodni. Po otwarciu menu, gość lokalu na pierwszej stronie znajdzie potrawy dedykowane produktom sezonowym. Obecnie są to szparagi, a wkrótce swoje pięć minut sławy będą miały truskawki i kurki. - Moim celem jest też przywrócenie do życia nieco „zapomnianych” warzyw, takich jak np. pasternak – dodaje Michał Zgud.

Kilkanaście miesięcy temu był szefem kuchni w restauracji „Papryczki 5”. Jego doświadczenie znacznie wykracza jednak poza granice Polski. Swoją karierę w gastronomii rozpoczynał w restauracjach w Wielkiej Brytanii i Francji. – Największymi mentorami od zawsze byli dla mnie bracia Roux, pierwsi zdobywcy 3 gwiazdek Michelin na świecie. Ich restauracja La Gavroche to źródło nieograniczonej inspiracji.

Później przyszła pora na kuchnię w pięciogwiazdkowym statku pasażerskim, ale najcenniejszą naukę nowy szef kuchni restauracji delight pobrał w niezwykle prestiżowym, prywatnym klubie golfowym Wentworth Golf Club w Virginia Water. – Pracowałem pod okiem Leigha Diggins’a, zdobywcy dwóch gwiazdek Michelin. To on nauczył mnie najlepszych w Europie standardów, zasad panujących w kuchni. W hotelu andel’s w Krakowie staram się też odwzorować kulturę pracy Trevora Bainesa i Stevena Pollarda – mistrzów, z którymi pracowałem na Wyspach Normandzkich.

Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail