Wielki konkurs miksowania
 


Wielki konkurs miksowania

2015-05-26

Ogólnopolskie starcie barmanów World Class odbędzie się 1 czerwca. Zwycięzca zmierzy się z czołówką światową w Kapsztadzie.

pws-2015-04z-55

Jeden z dwunastu finalistów pierwszej polskiej edycji światowego konkursu miksologicznego World Class Competition wyjedzie do Republiki Południowej Afryki, gdzie zmierzy się z konkurentami z około sześćdziesięciu krajów. Finałowa rywalizacja polskich barmanów odbędzie się 1 czerwca w Warszawie. Finał polskiej edycji World Class zakończy kilkumiesięczne zmagania uczestników o tytuł „Barmana Roku 2015” i pozwoli na wyłonienie pierwszego Polaka, który wystartuje w prestiżowym, międzynarodowym konkursie. - Nie bez przyczyny światowe rozgrywki odbywającego się od 2009 roku World Class Competition trafiły wreszcie do Polski – powiedział Łukasz Piwowarczyk z World Class Poland, koordynator polskiej edycji World Class 2015. – Od kilku lat obserwujemy w naszym kraju zmiany w kulturze spożywania napojów alkoholowych. Po pierwsze, stawiamy na trunki coraz wyższej jakości. Ponadto w miejsce alkoholi mocnych chętniej sięgamy po produkty sztuki miksologicznej, czyli koktajle na bazie alkoholu, zaś profesjonalny barman – obok sommeliera – aspiruje do statusu, który dotychczas zarezerwowany był dla szefów kuchni.

Eliminacje do World Class Poland ruszyły w październiku 2014 roku. Spośród kandydatów z całej Polski wyłoniono 28 półfinalistów, którzy wzięli udział w warsztatach i eliminacjach w warszawskich lokalach Concept 13 (Vitkac), Pure Sky Club i Pałacu Ossolińskich w Sterdyni. Do finału zakwalifikowało się 12 barmanów z Gdańska, Sopotu, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia. – Konkurs World Class Poland miał charakter otwarty, a w ostatecznej rozgrywce udział wezmą prawdziwe gwiazdy sztuki barmańskiej – dodał Łukasz Piwowarczyk. – Okazuje się przy tym, że tzw. miksologia nie jest wyłączną domeną mężczyzn, bo w polskim finale rywalizować będzie również kobieta. My oczywiście trzymamy kciuki za wszystkich uczestników oraz za wyłonienie najlepszego reprezentanta, który będzie ubiegał się o najwyższe trofeum World Class Competition w Kapsztadzie.

Finałowa rozgrywka World Class Poland składać się będzie z dwóch etapów. Pierwszy z nich to „Market Challenge”, w którym zadaniem uczestników będzie zakup na lokalnym bazarze ze świeżymi produktami najlepszych składników w limitowanym budżecie, na potrzeby przygotowania koktajli konkursowych. Następnie w konkurencji „Food Pairing” przygotują oni kompozycje dopasowane do przekąski przygotowanej przez szefa kuchni „ambasada” restauracji RAW FOOD w Warszawie. Finałowe drinki zostaną ocenione przez jury w składzie: Tim Judge (Wielka Brytania) – globalny ambasador World Class i marki Bulleit Bourbon, Georgie Bell (Wielka Brytania) – globalna ambasadorka portfolio ekskluzywnych whisky single malts, a także Maciej Prot – szef kuchni „ambasady”. Prace finalistów zostaną ocenione pod kątem techniki wykonania, prezentacji, kreatywności, kompozycji smaku i aromatu, jak również wyeksponowania charakteru oraz zapewnienia harmonii trunku i potrawy.
Ostatnie starcie polskich barmanów poprzedzi otwarty piknik w ogrodach Pałacu Zamoyskich w restauracji Endorfina Foksal w niedzielę, 31 maja w godzinach 13.00-20.00. Podczas tego wydarzenia goście będą mogli spróbować koktajli bezalkoholowych i alkoholowych serwowanych przez uczestników konkursu. Atrakcją będzie dodatkowo przedfinałowe starcie barmanów w konkurencji „Cocktails Against The Clock”. Zadaniem każdego z finalistów będzie przygotowanie aż sześciu koktajli w ciągu zaledwie 8 minut.

Zwycięzca krajowego konkursu wyjedzie pod koniec sierpnia 2015 roku do Kapsztadu, gdzie weźmie udział w światowym finale World Class Competition i zmierzy się z 60 gwiazdami sztuki barmańskiej. Charakter wydarzenia pozostaje tajemnicą, ale – biorąc pod uwagę dotychczasowe finały – można się spodziewać ekscytujących okoliczności oraz atmosfery rywalizacji. Do tej pory zawodnicy startowali m.in. na pokładzie samolotu lecącego z Londynu do Nowego Jorku oraz na pokładzie luksusowego liniowca, pływającego po Morzu Śródziemnym, odwiedzając tak wyjątkowe miejsca jak Monte Carlo, Saint-Tropez, Ibiza czy Barcelona.

World Class Competition to największy światowy konkurs miksologiczny, który odbywa się od 2009 roku. Do tej pory po globalne trofeum sięgnęli reprezentanci: Grecji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Australii, Japonii oraz Stanów Zjednoczonych.

Inicjatorem i organizatorem projektu jest DIAGEO – producent i dystrybutor marek alkoholowych należących do najbardziej uznanych na świecie. Partnerem finału World Class Poland 2015 jest zespół lokali: Restauracja Endorfina Foksal oraz „ambasada” – jedyna w Polsce serwująca nieprzetworzone wegańskie dania typu RAW FOOD .

Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail