Fuzja roku? Sfinks i Da Grasso
 


Fuzja roku? Sfinks i Da Grasso

2015-06-22

55 milionów złotych ma kosztować przejęcie przez Sfinks Polska spółki Da Grasso.

pws-2015-06e-47

Obie spółki zawarły umowę licencyjną. Negocjacje zakończyć się mają 14 lipca br. A ostateczne zbycie udziałów Da Grasso miałoby nastąpić 31 marca przyszłego roku. Przypomnijmy, że Sfinks Polska zarządza siecią restauracji typu casual dining Sphinx oraz sieciami WOOK i Chłopskie Jadło. Da Grasso ma ponad 170 pizzerii w całym kraju. - Planowaliśmy zakup Da Grasso jeszcze w 2009 roku, jednak zrezygnowaliśmy z akwizycji, bo naszym zdaniem sieć ta wymagała wówczas znaczącej restrukturyzacji, a my musieliśmy w pierwszej kolejności zrestrukturyzować restauracje Sphinx – komentuje Sylwester Cacek, prezes zarządu Sfinks Polska SA. - W międzyczasie zarząd tej spółki uporządkował wiele kwestii, natomiast my z sukcesem przeorganizowaliśmy nasze restauracje i zbudowaliśmy w naszej spółce zespół posiadający odpowiednią wiedzę ekspercką. Przez cały ten czas obserwowaliśmy też uważnie wszystkie działania Da Grasso i obecnie prowadzimy intensywne negocjacje, by sfinalizować kupno tej sieci

Umowa intencyjna przewiduje określone brzegowe warunki transakcji zbycia udziałów. Należą do nich: cena zakupu, zdeponowanie części kwoty z ustalonej ceny na rachunku escrow na zabezpieczenie potencjalnych ryzyk mogących ujawnić się po dokonaniu transakcji, sprzedaży 100 procent udziałów spółki przez obie właścicielki, akceptację UOKiK czy zgody korporacyjne.

Strony zaakceptowały możliwość rozliczenia części ceny transakcji poprzez zamianę na akcje Sfinks Polska S.A. według odrębnie uzgodnionego parytetu. Właściciele Da Grasso także zobowiązali się do nieprowadzenia rozmów w sprawie sprzedaży udziałów z innymi podmiotami do dnia 31 marca 2016 r

- Zakup Da Grasso wpisuje się w założenia naszej strategii rozwoju – zaznacza Sylwester Cacek. - Za Da Grasso stoi duża sieć, rozpoznawalna marka i zadowoleni klienci. Uważamy, że po pomyślnym zakończeniu transakcji byłaby to druga – obok Sphinxa – strategiczna marka w naszym portfolio. Nie wykluczamy też możliwości rozwijania tej sieci także na rynkach zagranicznych. Uważamy, że akwizycja ta będzie miała pozytywny wpływ na nasze wyniki w kolejnych latach.

Da Grasso nie jest jedyną firmą, którą w ostatnich miesiącach interesował się Sfinks. Spółka dokonała również analizy ewentualnego nabycia udziałów w Fornetti Polska, sieci minipiekarni i kawiarenek. Jednak ostatecznie Sfinks podjął decyzję o odstąpieniu od negocjacji w sprawie przejęcia tej firmy.

Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail