Wakacje a muzyka w lokalu
 

 
Wakacje a muzyka w lokalu

2015-07-08

Nawet jeśli nasz lokal czy punkt usługowy, nie jest usytuowany w wakacyjnym kurorcie, pamiętajmy, że klient albo planuje wyjazd, albo właśnie z niego powrócił lub po prostu o nim myśli.

pws-2015-06g-59
źródło: PIXABAY


Wakacje to często bardzo ważny czas dla restauracji, pubów czy kawiarni, które w tym okresie mogą mieć zwiększone obroty. Warto więc tym bardziej zwrócić uwagę na playlistę odtwarzaną w lokalu, ponieważ jest bardzo skutecznym narzędziem do sterowania ruchem w lokalu. Żywsze tempo piosenek to szybsze tempo konsumpcji, a co za tym idzie częstsza rotacja stolików, która pozowała rozładować ruch zwłaszcza w kluczowych momentach dnia. Natomiast wolniejsze tempo równa się dłuższemu spożywaniu posiłków i dłuższemu przebywaniu w lokalu.

Występuje też bezpośrednia zależność pomiędzy tempem muzyki, a ilością wydawanych przez klientów pieniędzy. W badaniach przeprowadzonych przez Ronalda Millimana w różnych restauracjach odtwarzano szybką i wolną muzykę przez dziewięć tygodni. Otrzymane wyniki pokazały, że, gdy w restauracji puszczano wolniejsze utwory, średni czas spożywania posiłków wynosił 56 minut, natomiast gdy odtwarzano muzykę szybką – 45 minut. Nie zaobserwowao wpływu tempa muzyki na wzrost sprzedaży potraw, natomiast szybka muzyka wpłynęła na ilość serwowanych napoi alkoholowych. Ich sprzedaż wzrosła nawet o kilkanaście procent.

Warto też pamiętać, że rodzaj puszczanej muzyki może przyczynić się do zwiększenia sprzedaży konkretnych produktów. Naukowcy – Charles Areni i Arnold Kim w 1993 przeprowadzili test podczas sprzedaży wina, z którego wynikało, że muzyka klasyczna skłania konsumentów do robienia droższych zakupów. Podczas badania ilość sprzedanych butelek trunku nie zmieniła się w stosunku do okresu gdy odtwarzana był inna muzyka, jednak, kiedy grała muzyka klasyczna, odnotowano wzrost sprzedaży win ekskluzywnych, charakteryzujących się wyższą cen. Z muzyką klasyczną należy jednak postępować rozważnie, ponieważ jest to także bardzo dobry sposób na pozbycie się klientów. Tę modę z dużym sukcesem wykorzystała Quick Service Restaurant na dworcu kolejowym w Holandii. Dzięki nadawaniu muzyki operowej i klasycznej, po godzinie 24:00, restauracja uniknęła wizyt bezdomnych, które przez kilka lat były plagą, odstraszającą potencjalnych klientów.


Jak wykorzystać muzykę w restauracji?

Puść wolniejszą muzykę i tym samym zatrzymaj gości na dłużej.
Włącz szybsze utwory i przyspiesz rotację stolików.
Odtwarzaj jazz lub chillout by sprzedać więcej wina.
Muzyka klasyczna najlepiej wspomaga sprzedaż trunków luksusowych.
Puść muzykę rockową a wzrośnie sprzedaż piwa.

Poniżej przykłady playlisy zawierających letnie przeboje.

Prezentujemy także pełną letnich klasyków, playlistę przygotowaną przez perkusistę grupy Ramones – Marky’ego Ramone oraz wybitnego szefa kuchni Daniel Bouluda specjalnie dla portalu foodandwine.com:

Wilson Pickett – Land of 1000 Dances
The Ramones – I Wanna Be Sedated
James Brown – Papa’s Got a Brand New Bag
The Beatles – Twist and Shout
The Sex Pistols – My Way
Social Distortion – Ring of Fire
Arthur Conley – Sweet Soul Music
Blur – Song 2
Lou Reed – Sweet Jane
The Clash – London Calling
The Rolling Stones – Gimme Some Shelter

Wakacyjna playlista magazynu „Billboard”

Sam Bruno – Search Party
Elliphant – Love Me Badder
Jason Derulo – Get Ugly
Zella Day – High
Holychild – Money All Around
Bea Miller – Force of Nature
Alessia Cara – Here
Hilary Duff – Sparks
Adam Lambert – Ghost Town
Halsey – Hold Me Down
The Knocks ft. Alex Newell – Collect My Love
Phoebe Ryan – Dead
Icona Pop – Emergency
Kacey Musgraves – Biscuits
Brandon Flowers – I Can Change

Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail