Delfinarium poszukuje inwestorów
 

 
Delfinarium poszukuje inwestorów

2015-08-25

Pierwsze w Polsce delfinarium lecznicze ma powstać w Ustroniu koło Cieszyna. Problemem są pieniądze. Dlatego pomysłodawcy poszukują inwestorów z sektora gastronomicznego.

a8

Górnośląskie Centrum Delfinoterapii (GCD), czyli ośrodek w którym za pomocą 5 delfinów-butlonosów będą leczone dzieci oraz osoby dorosłe cierpiące na choroby psychiczne, neurologiczne, onkologiczne oraz kobiety z nieprawidłowym przebiegiem ciąży. Pomysłodawcy chwalą się biznes planem, podpisaną wstępną umową o kupnie delfinów, opracowanym systemem: filtracji, zasalania i odsalania wody, schematem koncepcyjno-funkcjonalnym ośrodka zrobionym przez architektów, kadrą medyczną przeszkoloną do pracy z delfinami oraz kadrą medyczną dla delfinów. Delfinarium chcą wybudować w Ustroniu koło Cieszyna w wielkim kompleksie sanatoryjnym. Grunt ma powierzchnię 3,5 hektara. Stoją tam już dwa sanatoria z restauracjami. Grunt oraz sanatoria należy kupić, a potem dopiero wybudować delfinarium. Delfiny, które by tam mieszkały już w trzecim pokoleniu urodziły się w delfinarium i nie mają żadnych szans na powrót do życia w ich naturalnym środowisku. Unia Europejska zezwala na budowanie takich obiektów.

Koszt przedsięwzięcia wynosi około 38 milionów złotych. Banki nie chcą dać kredytu ponieważ pomysłodawcy nie mają tzw. wkładu własnego wynoszącego około 6-7 milionów złotych. A zatem pomysłodawcy poszukują inwestorów, właścicieli restauracji, którzy chcieliby zostać współwłaścicielami delfinarium i prowadzić obie restauracje lub zostać ich inwestorami chociaż na niewielką kwotę np. 50 tysięcy złotych.

Obecnie na świecie działają tylko trzy profesjonalne sanatoria, w których delfiny są lekarzami: w Stanach Zjednoczonych, Izraelu i Curacao.
Górnośląskie Centrum Delfinoterapii będzie przyciągało zarówno krajowych jak i zagranicznych klientów m.in. osoby chore, miłośników delfinów, płetwonurków, lekarzy, fizjoterapeutów, weterynarzy, naukowców (fizyków zajmujących się ultradźwiękami, reżyserów dźwięku) oraz studentów z wielu kierunków.
Delfinoterapia jest uznaną na świecie metodą rehabilitacji. Polega na zabawach i ćwiczeniach pacjentów z delfinami. W czasie seansu ultradźwięki emitowane przez bultonosy przenikają ludzkie ciało powodując drobne, pozytywne zmiany w zniszczonych komórkach.

Obecnie w delfinariach rehabilitowani są pacjenci cierpiący na ok. 80 chorób m.in. autyzm, zespół Downa, porażenia kończynowe, stwardnienie rozsiane, zanik mięśni oraz choroby nowotworowe. Dofinansowanie powoduje, że może z niej korzystać szerokie grono chorych. Potencjalnym rynkiem usług oferowanych przez GCD w ujęciu geograficznym jest centralna, północna oraz i południowo-wschodnia część Europy tj. Polska, Słowacja, Czechy, Węgry, Austria, Ukraina, Niemcy, Francja, Szwajcaria, Grecja, Cypr także kraje skandynawskie. Na podstawie danych o osobach chorych na: nowotwory, autyzm, epilepsję, zanik mięśni, stwardnienie rozsiane oraz zespół Downa oszacowano, że potencjalny rynek pacjentów może obejmować ok. 2,5 procent populacji w/w Państw (ok. 7 mln osób). Więcej informacji na www.delfinoterapia.cuprum.pl

Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail