Michito Kaneko najlepszym barmanem świata. Polak w finale
 

 
Michito Kaneko najlepszym barmanem świata. Polak w finale

2015-09-16

Dobiegła końca siódma edycja światowych zawodów barmańskich World Class Competition, które tym razem odbyły się w Kapsztadzie. Tytuł Barmana Roku trafił do Japończyka Michito Kaneko. Pierwszy Polak w finale konkursu, Mateusz Szuchnik z Warszawy zdobył wysokie noty od międzynarodowych sędziów i został mentorem programu Diageo Reserve World Class.

pws-2015-09-19

Konkurs World Class to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów barmańskich na świecie. Odbywa się pod patronatem koncernu handlującego alkoholem Diageo, właściciela takich marek jak Johnnie Walker, Smirnoff, Guiness i wielu innych. Konkurs po raz pierwszy miał także swoją pierwszą edycję, w której zwyciężył Mateusz Szuchnik z warszawskiego speakeasy baru El Koktel. Reprezentant Polski w World Class Competition 2015 jako barman pracuje od 6 lat. Szlify w zawodzie zdobywał w warszawskich lokalach El Popo, Paparazzi, Pies Czy Suka oraz w Londynie – w Pollen Street Social i LAB London Academy of Bartenders.
Zwycięzca World Class Competition, Michito Kaneko swoją przygodę za barem rozpoczął 13 lat temu, porzucając pracę na budowie, po tym, jak spróbował koktajli w najbardziej znanym barze w swoim rodzinnym regionie Nara w Japonii. Trzy lata temu otworzył swój własny bar w Nara.

Podczas czterech dni zawodów 54 najlepszych barmanów z całego świata zmierzyło się w 5 konkurencjach: Against the Clock (na czas), Around the World (podróż smaku), Night and Day (zestawienie 2 koktajli), Retro, Disco, Future (podróż w czasie), Street Food Jam (food & cocktail pairing) oraz Cape Town Shakedown (doba na zorganizowanie własnego baru). Zadania konkursowe oceniane były przez największe światowe autorytety w dziedzinie miksologii.

­– Talenty i umiejętności prezentowane przez finalistów tegorocznej edycji World Class przekroczyły nasze najśmielsze oczekiwania. Przewidzenie, kto ostatecznie zwycięży, było praktycznie niemożliwe, ponieważ poziom umiejętności uczestników były wyrównany i niezwykle wysoki we wszystkich konkurencjach konkursowych. Ale czego innego można się spodziewać, gdy pod jednym dachem zgromadzisz najlepszych barmanów w świecie? To był najtrudniejszy konkurs, jaki kiedykolwiek miałem zaszczyt oceniać – powiedział sędzia World Class Competition Spike Marchant.

– Obserwując rezultaty Mateusza Szuchnika oraz zainteresowanie, jakie wzbudzał wśród jurorów w Kapsztadzie, jesteśmy pewni, że niedługo nasz rodak może stanąć na najwyższym stopniu podium w kolejnych edycjach konkursu. Z ogromną nadzieją rozpoczniemy w ciągu kilkunastu tygodni nabór do drugiej polskiej edycji World Class, by wyłonić – być może – nowego światowego barmana roku 2016 – dodał Łukasz Piwowarczyk z World Class Poland.

Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail