Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.


Okiem praktyka, czyli kucharz o odpadach w kuchni

2012-02-28

Kucharze codziennie w swojej pracy zawodowej mają styczność z ogromną ilością odpadów spożywczych powstających w lokalu gastronomicznym. Dobry szef kuchni powinien wiedzieć, jak wykorzystać produkty pozostałe po procesie przygotowywania dania, i co najważniejsze, co robić, aby generować tych odpadów jak najmniej. Bo dzięki właściwemu gospodarowaniu odpadami można zaoszczędzić sporo pieniędzy.

 

Niestety, w różnego typu lokalach gastronomicznych jest zupełnie inaczej – jak wynika z drugiej edycji badania World Menu Report, niepokoją się tym także konsumenci. Jak przyznaje Przemysław Kaczmarek, szef kuchni Unilever Food Solutions: – Kuchenne odpady są problemem globalnym, który dotyczy zarówno gospodarstw domowych, jak i dużych hoteli, restauracji czy całej szeroko rozumianej branży gastronomicznej. Co ważniejsze, temat odpadów spożywczych w lokalach gastronomicznych zaczął wzbudzać zainteresowanie konsumentów. Według badania World Menu Report, przeprowadzonego po raz drugi na zlecenie Unilever Food Solutions, prawie 8 na 10 osób ankietowanych w krajach zachodnich jest zaniepokojonych i wyraziło troskę w kwestii marnotrawstwa żywności.

 

Trzy kategorie odpadów

Odpady spożywcze w kuchni domowej czy profesjonalnej powstają w różnych jej obszarach. Można je podzielić na trzy kategorie. Pierwsza, to produkty zepsute lub po upływie terminu ich przydatności. Druga to odpadki powstałe na etapie przygotowywania potraw. Ostatnią, stanowią resztki jedzenia (pozostałości na talerzach gości). – Na etapie produkcji powstaje najwięcej odpadków w kuchniach profesjonalnych. To ok. 60 proc. wszystkich odpadów kuchennych. Mniej więcej 35 proc. stanowią odpady, które pozostają na talerzach z niezjedzonych do końca dań. Pozostałe 5 proc. to produkty przeterminowane i zepsute – mówi Przemysław Kaczmarek, który zaczynał swoją karierę w 1991 roku i przeszedł wszystkie szczeble kuchennej hierarchii, zdobywał laury w licznych konkursach, a nawet – wraz z zespołem narodowym – brązowy medal w Kulinarnym...


Aktualności

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
rs 2019 05
5/2019   Spis treści »
wrzesień-październik
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności