Województwo ukierunkowane na gastronomię
 

 
Województwo ukierunkowane na gastronomię

2012-08-21

Najwyższe w Polsce przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw na Warmii i Mazurach odnotowano w dziale zakwaterowanie i gastronomia – można przeczytać w raporcie „Warmia i Mazury 2020. Jaka droga rozwoju?”

 

Te dane robią wrażenie. Zwłaszcza, że jak podaje w tym roku Główny Urząd Statystyczny na jednego zatrudnionego w sektorze gastronomii i zakwaterowania w Polsce przypada wynagrodzenie w wysokości 2792 zł, czyli 19 zł za godzinę. To najniższe zarobki ze wszystkich sektorów, w których zbierane były dane – od administracji przez handel po przemysł. Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego przez pierwsze trzy miesiące 2011 roku w zakwaterowaniu i gastronomii pracowało 4,5 tys. osób. Potem ta liczba zmalała do 3,1 tys. Na początku 2012 roku zatrudnionych w tym sektorze było 3 tys. osób. Dla porównania w Polsce sektor zakwaterowania i gastronomii w 2011 roku dawał pracę przeciętnie 174,4 tys. osobom. To o 1,3 tys. mniej niż w 2010, ale aż o 28,2 tys. więcej niż w roku 2005 (dane GUS). Według raportu „Warmia i Mazury 2020. Jaka droga rozwoju?” gastronomia powinna być ważnym etapem we wzmocnieniu atrakcyjności turystycznej nie tylko tego regionu, ale także województw, które wskazywane są jako najbardziej atrakcyjne turystycznie, czyli zachodniopomorskiego, pomorskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Raport „Warmia i Mazury…” wskazuje, że w regionie brakuje...


Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail