Ciasto z kleistego ryżu i tace owocowych darów. Przygotowania do wietnamskich świąt: czas, start
 

trendy

Ciasto z kleistego ryżu i tace owocowych darów. Przygotowania do wietnamskich świąt: czas, start

2022-04-07

Gdy nam w głowach wielkanocne mazurki, Wietnamczycy przygotowują… pięć owocowych tac składanych przodkom i konkursy gotowania ryżu! Już wkrótce na Półwyspie Indochińskim odbędzie się jedno z najważniejszych świąt w roku – Święto Królów Hùng. Obchodom będzie towarzyszył kultowy festiwal oraz wiele apetycznych tradycji. Na pytanie, co jest kulinarnym symbolem tego święta w Wietnamie, odpowiada Linh Ziółkowska, Managerka restauracji Wi-Taj.

banh chung

Święta jedyne w swoim rodzaju

Święto Królów Hùng jest głęboko zakorzenionym w świadomości Wietnamczyków Dniem Pamięci Wietnamskich Królów, a od 2012 roku ich kult został wpisany na niematerialną listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. To ruchome święto, wypadające w tym roku 10 kwietnia, jest dla wielu doskonałą okazją do powrotu w rodzinne strony, a także do jednoczenia się wszystkich obywateli, którzy wspólnie upamiętniają swoich przodków, modlą się i składają ofiary. Co spotkamy 10 kwietnia w Wietnamie?

Pochody, ceremonie, uroczyste przemówienia i zabawy są tym, z czym zetkniemy się, odwiedzając Wietnam w pierwszej części trzeciego miesiąca księżycowego. Właśnie wtedy odbywa się tam słynny Festiwal Świątyni Hùng – wyjaśnia Linh Ziółkowska, Managerka warszawskiej restauracji Wi-Taj, specjalizującej się w kuchni wietnamskiej i tajskiej.

Wspomniana świątynia jest starożytnym zabytkiem mieszczącym się kilkadziesiąt kilometrów od Hanoi. Jest położona na samym szczycie blisko 200-metrowej góry, z której rozciąga się nieprawdopodobny widok na malowniczą okolicę! Pielgrzymki do Świątyni Króla Hùng w tym wyjątkowym czasie to wspaniała tradycja, którą chętnie krzewią mieszkańcy kraju.

Świąteczne smaki po królewsku

Ze Świętem Królów Hùng łączą się liczne tradycje kulinarne, które nadają tym dniom niepowtarzalnego smaku. Jak podkreśla Linh Ziółkowska, wielu Wietnamczyków nie wyobraża sobie tych świąt bez banhchung i banhday:

3

Oba te ciastka, przygotowane na bazie kleistego ryżu, który jest podstawą wietnamskiego rolnictwa, są bardzo popularne podczas wielu ważnych wietnamskich świąt. Szczególne miejsce zajmuje tu zbliżające się Święto Królów. Dziś można nazwać je tradycyjnymi wietnamskimi potrawami.

Centralnym punktem festiwalu jest 10. dzień trzeciego miesiąca lunarnego. Uroczystym ceremoniom i odświętnym strojom towarzyszy składanie ofiar z pięciu owocowych tac, tradycyjnych ciastek oraz licznych specjałów ze wszystkich regionów Wietnamu. Wśród ludowych zabaw i angażujących zawodów jest także… konkurs gotowania ryżu, w którym, kto jak kto, ale Wietnamczycy wprost królują!

Autentyczna wietnamska kultura na wyciągnięcie ręki

Wietnamskie Święto Królów, obchodzone między 8. a 11. dniem trzeciego miesiąca księżycowego, w naszym kalendarzu jest świętem ruchomym. W tym roku główne obchody odbędą się w niedzielę, 10 kwietnia. Poniedziałek, 11 kwietnia, będzie w Wietnamie dniem wolnym od pracy.

Jeśli ktoś zamierza odwiedzić Wietnam, nie ma lepszej okazji na doświadczenie prawdziwej kultury Wschodu niż Święto Królów Hùng! Zainteresowani tak egzotycznym dla Europejczyków wyjazdem mogą planować urlopy na przełomie kwietnia i maja 2023, ponieważ w kolejnym roku główne obchody tych świąt wypadają 29 kwietnia – dodaje Linh Ziółkowska.

Ci, którzy nie mogą sobie pozwolić na wycieczkę do kraju słynącego z ciastek banh chung, mogą odwiedzić restaurację Wi-Taj mieszczącą się w samym sercu naszej stolicy. Szefem Kuchni w Wi-Taj jest Wietnamczyk pochodzący z Hanoi, który przyjechał do Warszawy na specjalny kontrakt do restauracji. Autentyczność smaków i wietnamska kultura są w niej więc gwarantowane

fot. materiał prasowy 


Aktualności

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail