Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.


Barman i kelner - psycholog czy sprzedawca?

2012-10-05

Czy wchodząc do jakiegokolwiek baru zastanawialiście się kiedyś, dlaczego po drugiej stronie barowego blatu stoi ta, a nie inna osoba? Czy zadaliście sobie pytanie, czemu jest więcej mężczyzn – barmanów niż kobiet-barmanek? Oto pierwsza cześć cyklu tekstów, czyli koktajl psychologiczno-sprzedażowy.

 Nikt nie zmusza klientów do odwiedzania baru czy restauracji – goście robią to, ponieważ tak chcą. Oprócz konsumpcji typowych szybkich lunchów – to wciąż jeszcze w Polsce rzadkość – w ciągu dnia większość odwiedzin w barze lub restauracji jest sposobem na spędzanie wolnego czasu. Motywacje są oczywiście bardzo różne – na przykład spotkanie z kimś, nudne popołudnie, ciekawość itd. Oto klasyfikacja kilku podstawowych powodów, które popychają potencjalnego klienta w ramiona barmanów i kelnerów. • motywacja kontaktu towarzyskiego odnosi się do potrzeb osoby należącej do grupy, interakcji z innymi i brania udziału we wspólnych czynnościach. Bardzo często ludzie idą do baru lub restauracji, ponieważ chcą zobaczyć przyjaciół, spotkać nowe osoby, znaleźć partnera, zjeść romantyczny obiad przy świecach lub świętować zwycięstwo po meczu. W takich sytuacjach alkohol może być pomocny w redukcji zahamowań, a spożywany w odpowiednich ilościach – może pomóc w relacjach towarzyskich i uprzyjemnić zabawę.
 • motywacja zwana eskapizmem odnosi się do potrzeb osoby, która chce odpocząć od codziennych obowiązków, odpowiedzialności czy prac domowych. Noc spędzona z przyjaciółmi, drink w drodze powrotnej do domu, czy szklanka piwa po zakończonych obowiązkach przynosi ulgę i tak zwany luz. Bar i restauracja są szczególnym sposobem eskapizmu, ponieważ panująca w nich atmosfera pozwala uwolnić się od stresu.
 • motywacja samorozwoju odnosi się do potrzeb rozwijania umiejętności, zdobywania wiedzy, podnoszenia jakości czy poziomu emocji. Takie miejsca jak bar czy restauracja to szansa na rozwój kultury jedzenia czy picia i uzyskiwania nowych doznań smakowych. Pojawienie się nowej potrawy w menu budzi zainteresowanie. Ludzie będą próbować nowego produktu z chęci wzbogacania swojego doświadczenia.
 • motywacja najczęstsza to po prostu rozrywka, potrzeba przyjemności. Przyglądanie się profesjonalnej pracy barmanów czy kelnerów, obserwowanie zachowań i zabawy innych gości stanowią świetne źródło rozrywki dla wielu osób.
Skłonność do eksperymentowania


Każdy bar i restauracja, a tym samym także każdy pracownik lokalu ma jeden główny cel – zarabiać pieniądze i przynosić zysk. Zysk konieczny jest do wynagradzania pracowników, rozwijania przedsiębiorstwa i oferowanych produktów, jest też oczywistym argumentem dla ewentualnych udziałowców, przekonującym ich do inwestowania pieniędzy. Każda restauracja lub bar – jeżeli są dochodowe – mogą ciągle zatrudniać pracowników odnoszących sukcesy, ale kiedy biznes jest niedochodowy, cierpią na tym zarówno pracownicy, jak i właściciele czy inwestorzy. Profesjonalny barman i kelner powinien rozumieć, że główną jego rolą jest zwiększanie szansy sprzedaży i samej sprzedaży produktów oraz usług baru lub restauracji. Skuteczna...

Aktualności

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
 • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
 • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
 • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
 • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
 • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
 • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
 • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
rs 2019 05
5/2019   Spis treści »
wrzesień-październik
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności