Barman i kelner - psycholog czy sprzedawca?
 
Barman i kelner - psycholog czy sprzedawca?

2012-10-05

Czy wchodząc do jakiegokolwiek baru zastanawialiście się kiedyś, dlaczego po drugiej stronie barowego blatu stoi ta, a nie inna osoba? Czy zadaliście sobie pytanie, czemu jest więcej mężczyzn – barmanów niż kobiet-barmanek? Oto pierwsza cześć cyklu tekstów, czyli koktajl psychologiczno-sprzedażowy.

 Nikt nie zmusza klientów do odwiedzania baru czy restauracji – goście robią to, ponieważ tak chcą. Oprócz konsumpcji typowych szybkich lunchów – to wciąż jeszcze w Polsce rzadkość – w ciągu dnia większość odwiedzin w barze lub restauracji jest sposobem na spędzanie wolnego czasu. Motywacje są oczywiście bardzo różne – na przykład spotkanie z kimś, nudne popołudnie, ciekawość itd. Oto klasyfikacja kilku podstawowych powodów, które popychają potencjalnego klienta w ramiona barmanów i kelnerów.  • motywacja kontaktu towarzyskiego odnosi się do potrzeb osoby należącej do grupy, interakcji z innymi i brania udziału we wspólnych czynnościach. Bardzo często ludzie idą do baru lub restauracji, ponieważ chcą zobaczyć przyjaciół, spotkać nowe osoby, znaleźć partnera, zjeść romantyczny obiad przy świecach lub świętować zwycięstwo po meczu. W takich sytuacjach alkohol może być pomocny w redukcji zahamowań, a spożywany w odpowiednich ilościach – może pomóc w relacjach towarzyskich i uprzyjemnić zabawę.
  • motywacja zwana eskapizmem odnosi się do potrzeb osoby, która chce odpocząć od codziennych obowiązków, odpowiedzialności czy prac domowych. Noc spędzona z przyjaciółmi, drink w drodze powrotnej do domu, czy szklanka piwa po zakończonych obowiązkach przynosi ulgę i tak zwany luz. Bar i restauracja są szczególnym sposobem eskapizmu, ponieważ panująca w nich atmosfera pozwala uwolnić się od stresu.
  • motywacja samorozwoju odnosi się do potrzeb rozwijania umiejętności, zdobywania wiedzy, podnoszenia jakości czy poziomu emocji. Takie miejsca jak bar czy restauracja to szansa na rozwój kultury jedzenia czy picia i uzyskiwania nowych doznań smakowych. Pojawienie się nowej potrawy w menu budzi zainteresowanie. Ludzie będą próbować nowego produktu z chęci wzbogacania swojego doświadczenia.
  • motywacja najczęstsza to po prostu rozrywka, potrzeba przyjemności. Przyglądanie się profesjonalnej pracy barmanów czy kelnerów, obserwowanie zachowań i zabawy innych gości stanowią świetne źródło rozrywki dla wielu osób.
Skłonność do eksperymentowania


Każdy bar i restauracja, a tym samym także każdy pracownik lokalu ma jeden główny cel – zarabiać pieniądze i przynosić zysk. Zysk konieczny jest do wynagradzania pracowników, rozwijania przedsiębiorstwa i oferowanych produktów, jest też oczywistym argumentem dla ewentualnych udziałowców, przekonującym ich do inwestowania pieniędzy. Każda restauracja lub bar – jeżeli są dochodowe – mogą ciągle zatrudniać pracowników odnoszących sukcesy, ale kiedy biznes jest niedochodowy, cierpią na tym zarówno pracownicy, jak i właściciele czy inwestorzy. Profesjonalny barman i kelner powinien rozumieć, że główną jego rolą jest zwiększanie szansy sprzedaży i samej sprzedaży produktów oraz usług baru lub restauracji. Skuteczna...

Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail