Meble od kuchni
 
Meble od kuchni

2012-10-05

Anegdota głosi, że dwie warszawskie kulinarne rodziny Kręglickich i Gesslerów, swego czasu przymierzały się do otworzenia restauracji w pałacu Błękitnym w Warszawie. Pierwsza uznała, że to nie ma sensu, bo kuchnia była za mała, druga postanowiła zaryzykować. Podobno, kiedy kucharz zobaczył kuchnię… uciekł.

  

Najmniejszą nawet kuchnię można przystosować do użytkowania. Pracowałem kiedyś w takiej, w londyńskiej La Cage Imaginaire. Kuchnia to duże słowo. Był to szeroki na pół-metra, a długi na pięć metrów korytarzyk. Tworzyły go po jednej stronie kuchnia, zamrażarka i lodówka, po drugiej ciąg dalszy lodówek, stół i zmywak. Pamiętam, że kiedy na sali (12 stolików) był komplet to w naszej małej przestrzeni stawaliśmy się mistrzami nie tylko szybkości przygotowywanych potraw, ale także organizacji przestrzeni. Wieko zamrażalki stawało się krajalnicą, taborety tzw. wydawką, a zmywarka idealną przestrzenią do przygotowywania starterów. Nie ma wątpliwości, że kuchnia La Cage Imaginaire była funkcjonalna. Wymagało to jednak wyobraźni szefa kuchni, z którym ustaliliśmy swoisty system pracy. Dzięki temu nie wpadaliśmy na siebie i z czasem uzupełnialiśmy. Architekci powinni uczyć się od nas zarządzania przestrzenią, znaliśmy każdy centymetr naszej maleńkiej kuchni. I nawet nie wyobrażaliśmy sobie, że może być inaczej.

 

Kuchnia zależna od klienta

A może być. Wystarczy, że od początku zaczniemy myśleć o właściwym zaprojektowaniu kuchni. Nie tylko właściciel i szef kuchni przyszłej restauracji powinien brać udział w projektowaniu zaplecza kuchennego. Warto poradzić się specjalistów i wesprzeć się o profesjonalny projekt technologiczny. – Dzisiejsze kuchnie projektowane są według najnowszych trendów – mówi Rafał Toja, kierownik działu sprzedaży Centrum Wyposażenia Gastronomii M&M Gastro. – Obok podstawowych linii grzewczych, urządzeń chłodniczych, czy mebli ze stali nierdzewnej inwestorzy coraz częściej decydują się na nowoczesne piece konwekcyjno-parowe, pakowarki próżniowe, czy urządzenia do obróbki metodą Sous Vide – kończy Rafał Toja. Profesjonalne firmy zajmują się nie tylko projektowaniem wnętrz, ale:

  • doradztwem technicznym i sanitarnym
  • szkoleniem personelu i bieżącym wsparciem na temat obsługi urządzeń
  • dostawą zakupionych urządzeń oraz fachowym montażem na miejscu
  • szybkim serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjny (ważne, żeby serwis dostępny był w ciągu...

Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail