Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.


Barman i kelner - psycholog czy sprzedawca? cz.II

2012-11-12

Stawiając sobie za cel zwiększenie sprzedaży, najlepiej postawić na system, w który włożymy wysiłek i zaangażowanie. Można go porównać do zmiany biegów w samochodzie. Co to oznacza? Zmiana biegów, jak wiemy, pomaga w optymalizacji możliwości samochodu. Przechodzenie przez poszczególne szczeble procesu sprzedaży może poprawić jej rezultaty, a co za tym idzie, osiągnąć większy zysk i – co także ważne – satysfakcję klienta.

  

Zaczynając tak, jak w samochodzie, od biegu najniższego po coraz wyższe, prześledźmy poszczególne etapy w naszym wehikule sprzedażowym.

 

Bieg pierwszy – powitanie

Zanim będziemy mogli sprzedawać, musimy „poruszyć” klientów, czyli sprawić, żeby skłaniali się ku naszym pomocnym sugestiom. Ten pierwszy bieg to przywitanie, na które składają się następujące elementy:

 

 • powitanie wizualne przez bezpośredni kontakt wzrokowy oraz uśmiech
 •  powitanie słowne – kontakt werbalny
 •  powitanie fizyczne przez nakrycie sto łu przed klientem lub podanie menu, czyli wprowadzenie klienta w atmosferę relaksu, bezpieczeństwa i zainteresowania jego osobą.

 

Należy unikać pośpiechu. Pamiętajmy, że pierwsze wrażenie w większości przypadków przekłada się na sukces. Niezależnie od tego, jak bardzo jesteśmy zajęci, zawsze należy znaleźć czas na powitanie każdego, kto przychodzi. Rozpoznając stałych bywalców i witając się serdecznie z nowymi, wysyłamy pierwszy i jakże cenny sygnał o naszej gotowości do tworzenia przyjacielskiej atmosfery, odprężamy klienta oraz przejmujemy nad nim kontrolę od samego początku. Machina ruszyła…

 

Bieg drugi – wirtuozeria sprzedaży

To esencja umiejętności sprzedaży, polegająca na zastosowaniu z pełną świadomością procesu motywowania klienta w celu dostarczenia mu odpowiedniego produktu w sposób bardzo efektowny i efektywny. Po otrzymaniu pozytywnego przywitalnego sygnału (bieg pierwszy) klienci polegają już na nas i na naszych wskazówkach co do proponowanego wyboru napojów, drinków, dań czy innego produktu. Mając na względzie tę przewagę, należy skoncentrować się i wykorzystać szczególnie wymienione poniżej czynniki:

 • czynnik świadomości gościa, czyli odczytywanie potrzeb klienta, tworzenie i pogłębianie luźnej i niezobowiązującej atmosfery, a co za tym idzie, polepszenie kontaktów, zachowując jednocześnie...

Aktualności

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
 • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
 • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
 • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
 • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
 • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
 • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
 • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
rs 2019 05
5/2019   Spis treści »
wrzesień-październik
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności