Bez strat żywności
 


Bez strat żywności

2012-11-12

Marnowanie żywności to problem złożony i zależny od wielu czynników, mający negatywne skutki finansowe, ekologiczne i społeczne. Doprowadzając do strat żywności, marnujemy także nakłady poniesione na jej wytworzenie.

  

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) opublikowała w 2011 raport na temat skali marnowania jedzenia. Wynika z niego, że co roku na świecie wyrzucane jest aż 1,3 mld ton jedzenia. To jedna trzecia produkowanej żywności.

 

Jedzenie na śmietnik

Europejskie gospodarstwa domowe są odpowiedzialne za 42 proc. marnowanej żywności, producenci żywności generują 39 proc. strat, sklepy, hurtownie spożywcze przyczyniają się do 5 proc. marnotrawstwa, zaś żywienie zbiorowe, czyli np. gastronomia i stołówki generują 14 proc. strat żywności. Pod względem marnowania żywności Polska plasuje się na piątym miejscu w Unii Europejskiej, za Wielką Brytanią, Niemcami, Francją i Holandią. Według danych Eurostatu z 2006 roku opublikowanych w raporcie Komisji Europejskiej w październiku 2010 r. marnujemy blisko 9 mln ton żywności rocznie. Warto podkreślić, że branża spożywcza jest odpowiedzialna za straty aż w 73,3 proc., zaś konsumenci w 22,22 proc.

 

Powody...

Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail