Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.

ReklamaKuchnia włoska bez wiedzy tajemnej

2012-11-12

Giancarlo Russo jest właścicielem restauracji Trattoria Giancarlo w Wesołej. Należy do Fundacji Klubu Szefów Kuchni. Jest jedynym w Polsce oficjalnym kucharzem Episkopatu, który przygotowywał dania dla dwóch papieży – Jana Pawła II i Benedykta XVI oraz delegacji watykańskiej podczas pielgrzymek papieskich do Polski.

 

W samej tylko Warszawie jest 150 restauracji z kuchnią włoską. Tym samym to najpopularniejszy typ gastronomii w Polsce. Niestety, to co nazywa się „włoskie”, zazwyczaj takim nie jest.

 

Kuchnię włoską dostępną w Polsce nie nazywam fuzją dostosowaną do tutejszych warunków, ale konfuzją. Kiedy w 1998 roku przyjechałem do Polski, nie było tutaj włoskich restauracji z prawdziwego zdarzenia. Rozpocząłem pracę w restauracji Venezia, a następnie byłem szefem kuchni w restauracji Chianti w Warszawie. Jako pierwsi z Marcinem Kręglickim zaserwowaliśmy mule. Na początku jako przystawkę, potem już jako danie główne.

 

Kuchnia włoska tylko z nazwy

Chociaż minęło tak wiele lat, wiedza o oryginalnej kuchni włoskiej niewiele się zmieniła. Powstało wiele lokali serwujących dania kuchni włoskiej tylko z nazwy, natomiast niewiele restauracji trzyma się oryginalnych receptur, używając dobrych włoskich produktów. Nomenklatura jest tak dowolna, że w każdym à la włoskim lokalu to samo danie będzie zawierało różne składniki, będzie smakowało inaczej i oczywiście będzie wielka dysproporcja w cenie. Takim to sposobem kuchnia włoska jest w Polsce bardzo popularna, ale w spolszczonym wydaniu i bardzo trudno niejednokrotnie wytłumaczyć klientom, że smaki których poszukują w jednej restauracji, będą znacząco różniły się w drugiej, chociaż chcą zjeść to samo danie. Moim zdaniem krzewienie kultury włoskiego jedzenia zeszło na złe...

Aktualności

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności