Bezpłatne szkolenia unijne? Nie, dziękuję!
 


Bezpłatne szkolenia unijne? Nie, dziękuję!

2013-03-18

Nikt nie polemizuje ze stwierdzeniem, że podnoszenie kwalifikacji jest niezmiernie istotne dla osiągania coraz lepszych wyników ekonomicznych. Szkolenia pozwalają rozwijać się firmom, a firmy które się rozwijają i dbają o kapitał ludzki, mają większe zyski. Dotyczy to także szkoleń w gastronomii.

rs-2012-02-19

Według badań (Inteligentne Organizacje – Zarządzanie wiedzą i kompetencjami, PARP Warszawa 2010) organizacje, które traktują kapitał ludzki jako najważniejszy zasób, posiadają wdrożony program zarządzania kompetencjami oraz traktują przywództwo jako kluczową kompetencję mają szanse na odniesienie sukcesu w obecnej rzeczywistości rynkowej. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że przedsiębiorstwa takie uzyskały w 2009 roku zdecydowanie lepsze wyniki ekonomiczne niż pozostałe firmy, zwiększając obroty – przeciętnie o 1,11 mln zł oraz w 40 proc. przypadków – także zatrudnienie (odpowiednie wskaźniki dla pozostałych firm wyniosły odpowiednio 0,08 mln zł i 25 proc.).

Europejski Fundusz Społeczny daje szansę na przeszkolenie pracowników w sposób dopasowany do potrzeb pracownika i przedsiębiorstwa. Zarządzający firmami muszą zadbać, aby była to inwestycja, a nie koszt, co oznacza, że należy starannie dobrać firmę szkoleniową i czynnie zaangażować się w proces szkoleniowy.

 

Problem bezpłatnych szkoleń

rs-2012-02-20A jednak z powodu złej jakości szkolenie często jest stratą czasu. Po kilku latach realizacji projektów szkoleniowych dofinansowywanych ze środków Unii Europejskiej można odnieść wrażenie, że rynek się nasycił. Oferta szkoleniowa jest olbrzymia, zwiększyła się liczba firm szkoleniowych i podmiotów świadczących usługi szkoleniowo- doradcze.

Jeszcze całkiem niedawno główną barierą wymienianą przez pracodawców w organizacji szkoleń dla pracowników był brak środków finansowych. Oferta komercyjna, szczególnie w przypadku małych firm, znacznie przewyższała możliwości finansowe wielu przedsiębiorstw. Dzięki środkom europejskim przeszkoda ta została całkowicie zniesiona. Bezpłatne szkolenia z funduszy unijnych umożliwiły udział w tego rodzaju formach podwyższania kwalifikacji bardzo szerokiej grupie odbiorców.

Zasilenie polskiego rynku szkoleniowego sumą ponad 10 miliardów euro generuje jednak dodatkowe problemy, związane między innymi z jakością oferowanych szkoleń. Wielu przedsiębiorców uważa, że szkolenia nie spełniają ich oczekiwań. Z tego też powodu rekrutacja do projektów dofinansowanych z Unii Europejskiej jest coraz trudniejsza. Osoby zajmujące się pozyskiwaniem uczestników na szkolenia słyszą od szefów firm, że chętnie wezmą udział w szkoleniach, ale nie w ramach EFS (Europejskiego Funduszu Społecznego).

Oczywiście pojęcie jakości szkoleń jest bardzo subiektywne. Dla jednych jakość to dobre warunki szkolenia i miły trener, dla...

Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail