Strona z której użytkownik chce korzystać
 
Strona z której użytkownik chce korzystać

2013-03-18

Do czego restauracji potrzebna jest strona www? Odpowiedź wydaje się prosta: do tego, aby klient zadzwonił i zarezerwował stolik. Wtedy możemy zadać kolejne pytanie: a dlaczego ma to zrobić? Tu odpowiedź też jest prosta: bo przekonała go do tego strona internetowa. W tym miejscu łatwe pytania i odpowiedzi się kończą. Polskie strony internetowe restauracji w większości przypadków niestety nie przekonują.

rs-2012-02-29

Ponieważ lubię różnorodne kuchnie, dlatego wizytę w nowej restauracji niemal zawsze zaczynam od strony internetowej i gdyby nie inne argumenty - zasłyszana opinia zaufanej osoby, recenzja w gazecie lub przewodniku czy wcześniejsza wizja lokalna, na wizycie na stronie by się skończyło. Ponieważ jestem jednak dociekliwy, więc nawet na nieprzekonującej stronie poszukam menu.

Co zrobić, aby użytkownik, który spośród tysięcy stron www restauracji wybrał właśnie naszą (o tym jak go do nas zwabić, pisałem w poprzednim numerze Restauracji), podjął decyzję i został naszym gościem? Należy przestrzegać pewnych zasad budowy stron określanych słowem usability (czyli „użyteczność”).

 

1. Najważniejsze: strona musi działać!

To wydaje się oczywiste – niestety często tak nie jest. Pamiętajmy, że mamy pięć wiodących przeglądarek: Firefox, Chrome, IE, Opera, Safari i do tego w ogromnej liczbie wersji. A każda z nich działa trochę inaczej. Co prawda różnice mogą być niewielkie, ale niedopilnowanie prawidłowego przygotowania, np. wersji dla IE, może skutkować mocno „rozwalającą się” stroną, co natychmiast zniechęci użytkownika. Z IE korzysta ponad 16 proc. użytkowników, Firefox ma ponad 32 proc., a Chrome – prawie 25 proc. Do tego dochodzą coraz bardziej popularne tablety i oczywiście smartfony. Jeśli oferta restauracji skierowana jest do klienta biznesowego, który z dużym prawdopodobieństwem skorzysta właśnie z takiego urządzenia, konieczne jest zagwarantowanie dostępności strony, czyli np. nieużywanie flasha (który nie jest obsługiwany przez takie urządzenia) lub przygotowanie wersji alternatywnej. Projektowanie strony na urządzenia mobilne to bardzo szerokie zagadnienie, określane jako responsive design.

rs-2012-02-28

2. Strona ma nie przeszkadzać użytkownikowi w osiągnięciu celu!

Zdefiniujmy cel strony: dla restauracji będzie to zarezerwowanie stolika lub sprawdzenie dokładnej lokalizacji i menu. Wchodząc na stronę www, użytkownik skanuje (ogląda) jej zawartość – a...

Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail