Rynek Pracy – zmiany, trendy, dane Dane: grudzień 2022
 
Rynek Pracy – zmiany, trendy, dane Dane: grudzień 2022

2023-01-08

Wraz z nastaniem zimy obserwujemy dalsze ochłodzenie na rynku pracy – pogłębiły się negatywne nastroje pracodawców, którzy wyraźnie wstrzymują się z zatrudnianiem. W grudniu zamieścili oni o 16 proc. mniej ogłoszeń o pracę w ujęciu r/r. Najbardziej spowolnił proces tworzenia nowych miejsc pracy (było ich o ponad 20 proc. mniej względem analogicznego okresu poprzedniego roku).

Foto 01

Obecne otoczenie makroekonomiczne szczególnie negatywnie odbija się na pracownikach fizycznych – w tym segmencie rynku odnotowaliśmy blisko 20-procentowy spadek liczby ogłoszeń r/r.

Dwukrotna podwyżka płac minimalnych w 2023 roku najprawdopodobniej odbije się negatywnie na zainteresowaniu firm zatrudnieniem nowych pracowników. Już styczeń może przynieść ponad 20-procentowy spadek liczby nowych ogłoszeń o pracę w ujęciu r/r. Warto pamiętać też o bardzo „mocnym” styczniu 2022 roku, który stał pod znakiem mocnego dźwignięcia się rynku pracy po kulminacyjnym okresie pandemii koronawirusa (40 proc. wzrostu liczby ogłoszeń – porównanie styczeń 2022 vs styczeń 2021).

O 16 proc. (m/m) spadła liczba ofert pracy dla Ukraińców – od wiosny minionego roku w serwisie OLX możliwe jest oznaczenie ogłoszenia parametrem „Zapraszamy pracowników z Ukrainy”.

Rosnący trend po stronie poszukujących pracy w grudniu 2022 roku utrzymał się. Użytkownicy OLX Praca przesłali ponad 370 tysięcy więcej aplikacji niż w grudniu 2021 roku, co przekłada się na blisko 20 proc. wzrostu r/r. Poszukujący mogli wybierać średnio w 162 tysiącach aktywnych ogłoszeń o pracę dostępnych w OLX każdego dnia.

Wśród topowych kategorii znalazło się np. IT – pracodawcy z tego obszaru otrzymali dwukrotnie więcej odpowiedzi od kandydatów (r/r). Zainteresowanie emigracją zarobkową wśród Polaków nie słabnie. Tylko w grudniu poszukujący przesłali aż o 80 proc. więcej aplikacji na oferty pracy za granicą. W całym 2022 roku ponad 440 tysięcy poszukujących w tej kategorii przesłało ponad 1,6 miliona aplikacji. Gdyby każdy z nich znalazł zatrudnienie, z mapy Polski można by wymazać miasto niemal tak duże, jak Gdańsk.

Wyraźne ożywienie zainteresowania kandydatów ofertami pracy w OLX widoczne było również w takich kategoriach, jak: gastronomia, sprzedaż, administracja oraz marketing. Pracodawcy z tych branż otrzymali o 130 tysięcy więcej aplikacji niż w grudniu 2021 roku.

Wyraźnie wzrosła aktywność statystycznego poszukującego, który w grudniu przesłał o blisko 40 proc. więcej aplikacji niż w grudniu 2021 roku. Trend ten w kolejnych miesiącach utrzyma się z kilku względów:

  • oczekiwany wzrost bezrobocia,
  • realny spadek dochodów Polaków z powodu inflacji.

Niezmiennie rosnącą popularnością cieszy się możliwość podreperowania domowego budżetu poprzez podejmowanie pracy dodatkowej – na takie oferty pracy w OLX spłynęło ponad 23 proc. więcej aplikacji od kandydatów (r/r).

HR oraz kasjer, pracownik sklepu– w tych kategoriach pracodawcy w grudniu otrzymali średnio o 6 proc. mniej odpowiedzi w ujęciu r/r.

Praca zdalna dla testera aplikacji, bez doświadczenia – to najpopularniejsze ogłoszenie w OLX Praca w grudniu, które zgromadziło ponad 2 tysiące aplikacji od kandydatów. To przy okazji potwierdza wysokie zainteresowanie pracami dorywczymi. Wśród najbardziej popularnych ogłoszeń o pracę (popularność mierzona liczbą odpowiedzi) jest kilka cech wspólnych: podane (atrakcyjne) wynagrodzenie, niskie wymagania oraz możliwość pracy zdalnej

fot. materiał prasowy 
Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail