Rzemieślnicza potęga
 
Rzemieślnicza potęga

2013-03-20

Świętej pamięci Michael Jackson* mawiał: „zamówić kufel piwa to tak, jak zamówić talerz jedzenia”. Dzisiaj coraz więcej uwagi zwracamy na to, co jest na talerzu, kulinarny poziom gastronomii osiąga coraz wyższe poziomy. Tak samo jest ze złotym trunkiem.

 

Przeciętna świadomość konsumenta rośnie, swoją rolę odgrywają w tym liczne telewizyjne show ukazujące kulinarne potyczki. Czy jednak zwracamy uwagę na to, co jedzeniu towarzyszy w kieliszku lub kuflu? O ile w przypadku wina liczba restauracji proponujących naprawdę świetny wybór jest coraz większa, w przypadku piwa sytuacja w 99,99 proc. wygląda tak, że jesteśmy skazani na zamówienie „talerza jedzenia” czyli „kufla piwa” i na ogół jest to piwo koncernowe z grupy piwowarskiej obsługującej dany lokal.

rs-2012-02-49

Craft czy crafty

Tytułowa potęga piwnego rzemieślniczego daje nam okazję wyróżnienia lokalu ciekawą, różnorodną ofertą piw, a wspaniale by było, gdyby dopasowana została do pozycji menu. Wyjaśnijmy dwa pojęcia: piwna rewolucja i piwowarstwo rzemieślnicze. Piwna rewolucja to termin określający zjawisko, jakie od 20 lat ma miejsce w Stanach Zjednoczonych. Małe, niezależne browary, produkujące piwo metodami rzemieślniczymi, z bardzo kreatywnym podejściem do piwowarstwa, zdobywają coraz większą popularność i udział w rynku. Odtwarzają zapomniane style piwa i tworzą nowe interpretacje klasycznych styli, budując olbrzymią różnorodność dostępnych piw. Jak natomiast rozpoznać browar rzemieślniczy? O tym, że nie jest to proste, świadczą problemy, z którymi borykają się społeczności z dużo bardziej rozwiniętą kulturą piwną, jak wspomniana ojczyzna odrodzenia piwnego rzemiosła, czyli USA. Browar rzemieślniczy musi tam spełniać trzy warunki - to znaczy być mały, niezależny i tradycyjny. Określenie craft (w angielskim „rzemiosło”) jest już za oceanem powszechnie rozpoznawalne i powstał problem z browarami, które podszywają się pod browary rzemieślnicze. Określa się je mianem crafty („przebiegły”). Idąc dalej, jeszcze trudniej ustalić, czym tak naprawdę jest piwo...

Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail