Mistrzostwa Świata Sommelierów: Paryż 2023
 

 wino

Mistrzostwa Świata Sommelierów: Paryż 2023

2023-02-24

Raimonds Tomsons z Łotwy jest nowym Mistrzem Świata Sommelierów. W finale konkursu w Paryżu pokonał Reeze Choi z Chin i Ninę Jensen z Danii. Polskę reprezentował Kamil Wojtasiak, który był o włos od udziału w półfinale Mistrzostw.

MS 2

fot. materiał prasowy

W zawodach startowało 68 kandydatów z 65 krajów, wśród nich trzech zwycięzców konkursów rozgrywanych na poszczególnych kontynentach: Europy i Afryki, obu Ameryk oraz Azji i Oceanii. Wyniki konkursu były zaskoczeniem, wielu sommelierów ocenianych jako faworyci nie znalazło się w półfinale, m.in. aktualni mistrzowie Europy czy Azji i Oceanii. W finale zabrakło reprezentantów krajów o największych tradycjach i kulturze wina, jak Niemcy czy Francja.

„Cieszę się, że brałem udział w tak prestiżowym przedsięwzięciu. Oczekiwałem lepszego wyniku, ale zważywszy naprawdę wysoki i wyrównany poziom, jaki reprezentują sommelierzy z całego świata nie mam dyskomfortu. W ciągu łącznie pięciu lat przygotowań do zawodów zdobyłem ogromną wiedzę i umiejętności i to chyba najważniejsze.” – mówi Kamil Wojtasiak.

Mistrzostwa były zorganizowane w imponującym stylu. Otwarty dla publiczności finał odbył się na scenie zbudowanej na paryskim stadionie La Défense. Zmagania finalistów obserwowało na miejscu niemal 4000 widzów, gala transmitowana była także online, łącznie wydarzenie obejrzało około 7 tysięcy ludzi na całym świecie. Cztery dni Mistrzostw wypełnione były testami, degustacjami i zadaniami serwisowymi, a dodatkowe dwa dni imprezy przeznaczone były na wydarzenia towarzyszące. Polscy sommelierzy mieli swój udział w organizacji przedsięwzięcia – ekipa techniczna pod wodzą Dawida Sojki, w składzie: Iwona Hereda, Adam Uradziński, Łukasz Bester i Janek Bester niezwykle sprawnie wsparła obsługę Mistrzostw. 

ASI Best Sommelier of the World 2023 było wydarzeniem historycznym. Francja, kolebka zawodu sommeliera, była gospodarzem konkursu po raz pierwszy od ponad 30 lat. Konkurs powstał w 1969 roku wraz z utworzeniem ASI – Międzynarodowego Stowarzyszenia Sommelierów, które organizuje Mistrzostwa Świata co 3 lata

 


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail