Wojciech Bońkowski pierwszym polskim Master of Wine
 

wino

Wojciech Bońkowski pierwszym polskim Master of Wine

2023-03-05

W tym tygodniu Instyt Master of Wine podał do informacji, że Wojciech Bońkowski został pierwszym Polakiem, który zdobył ten prestiżowy tytuł. 

Zrzut ekranu 2023 03 5 o 20.51.49

fot. materiał prasowy

Wojciech Bońkowski jest pierwszym Polakiem, który zdobył prestiżowy tytuł brytyjskiej organizacji Instytut Master of Wine. Winem zajmuje się  od 1999 roku. W latach 2002-2010 był zastępcą redaktora naczelnego "Magazynu Wino”, współpracował też z licznymi innymi tytułami w Polsce i zagranicą (m.in. „Decanter”). Sędziuje w czołowych konkursach winiarskich na świecie – International Wine Challenge i Decanter World Wine Awards. Jest korespondentem „Meininger’s Wine Business International”, twórcą serwisu Winincjatywa oraz magazynu „Ferment” i autorem wielu książek na temat wina.

Tytuł Master of Wine  jest w branży winiarskiej uznawany za potwierdzenie najwyższych standardów wiedzy na temat wina. Aby go uzyskać, należy przejść przez kilkuletni program szkoleniowy Instytutu Masters of Wine w Londynie, zakończony trzyczęściowym egzaminem potwierdzającym kwalifikacje kandydata. Musi się on wykazać wszechstronną wiedzą nie tylko na temat wina, ale także kwestii pokrewnych, takich jak marketing winiarski, czy wpływ zmian klimatu na uprawę winorośli. Egzamin składa się z części  teoretycznej  i praktycznej, a także z pisemnej pracy badawczej.

 

Na całym świecie tytuł Master of Wine posiada 416 osób – 267 mężczyzn i 149 kobiet z 31 krajów. Są wśród nich zarówno sommelierzy, osoby zajmujące się handlem winem, jak i dziennikarze czy pracownicy naukowi

 
Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail